10 listopada 2020 Udostępnij

3 główne obawy kobiet w ciąży (i sposoby radzenia sobie z nimi)

Najpierw kobiety boją się zajść w ciążę, potem - nie zajść w ciążę, a w czasie ciąży liczba ich lęków rośnie wykładniczo. Jak przestać się bać i zacząć cieszyć się swoją kondycją? "Najważniejsze jest to, że nie panikuj! - Według Niny Antipowej, położniczki-ginekologa w moskiewskiej klinice reprodukcyjnej REMEDI, - i wszystko będzie dobrze.

Bershka

Obawa pierwsza: irracjonalna

"Dosłownie wszystko, co robię, może zranić moje dziecko", tak myśli wiele (jeśli nie wszystkie) oczekujących matek, więc ograniczają się we wszystkim, od czerwonych jabłek po zwykłe spacery. Tymczasem, jeśli kobieta nie reaguje już na żadne pokarmy (cytrusy, ryby, itp.), nie warto ograniczać zwykłej diety. Najważniejsze - nie idź za dużo z tłuszczem, słonym, słodkim i staraj się utrzymać wagę pod kontrolą. Dzięki temu ⅔ zmniejszy prawdopodobieństwo zachorowania na cukrzycę, a jedna trzecia - na poważne powikłania ciąży (stan przedrzucawkowy).

Jedyną rzeczą, której lekarze jednogłośnie zabraniają, jest alkohol. "Dziś istnieje profesjonalny konsensus poparty rekomendacją WHO", wyjaśnia Nina Antipova. - Alkohol jest z pewnością szkodliwy dla płodu, a nawet niewielka jego ilość może prowadzić do nieodwracalnych szkód - na przykład do przedwczesnego porodu". Więc kieliszek szampana na rodzinnej uroczystości powinien być przełożony na lepsze czasy.

Jeśli chodzi o ćwiczenia, to jeśli nie masz przeciwwskazań, to umiarkowane ćwiczenia - ciche spacery, joga dla kobiet w ciąży, ćwiczenia oddechowe - będą niezwykle przydatne dla kobiet w pozycji (czytaj też: "Sport i ciąża: jak trenować, aby nie skrzywdzić siebie i dziecka").

Obawa druga: Informacja

Około 2 milionów dolarów to jedyne skuteczne lekarstwo na śmiertelny zanik mięśni rdzenia kręgowego. Setki tysięcy od mukowiscydozy. "A jeśli będę miała dziecko z taką chorobą, co zrobię?" - Tak brzmi jeden z największych lęków przed kobietami w ciąży. Najczęściej "obwiniana" jest za nadmiar informacji o chorobach w mediach i Internecie oraz brak wiedzy o możliwościach współczesnej medycyny.

"Dziś doradztwo genetyczne jest prawie wszędzie", mówi Nina, "a narodziny dziecka można było zaplanować jako projekt pełnego życia już dawno temu. Tak więc jeszcze przed poczęciem można poznać zagrożenia i spróbować ich uniknąć - dziś jest to całkiem przystępne. Jeśli para zdecyduje się na skorzystanie z usług IVF, ma do dyspozycji unikalne i dokładne narzędzie - preimplantacyjne badanie genetyczne (PGT), kiedy na etapie rozpoczynania podziału komórek można stwierdzić, czy zarodek jest genetycznie zdrowy" (czytaj też: "Zegar nie tyka: co to jest opóźnione macierzyństwo i komu to odpowiada").

Obawa trzecia: Dzieciństwo

"Poród jest nieznośnie bolesny, wiąże się z poważnymi obrażeniami, często kobiety umierają podczas porodu..." - kobiece fora i opinia publiczna są przepełnione takimi "krzykami duszy". Oczywiście, jest w tym pewna prawda: proces narodzin jest znaczącym stresem dla organizmu kobiety. Nie jest to jednak nieuniknione zagrożenie: śmiertelność podczas porodu w Rosji wynosi obecnie około 7,3 na 100 tysięcy (w czasach sowieckich było to 120). Oznacza to, że śmiertelne ryzyko podczas porodu jest znacznie niższe niż podczas przechodzenia przez drogę lub jazdy samochodem.

Jeśli chodzi o ból podczas porodu, nowoczesna medycyna położnicza twierdzi, że maksymalny sukces porodu determinuje indywidualne podejście do pacjentki i zapewnienie jej komfortu.

"Wytyczne WHO", wyjaśnia Nina, "dostarczają 56 naukowo uzasadnionych zaleceń dotyczących środków ochrony zdrowia potrzebnych podczas i bezpośrednio po porodzie dla matki i jej dziecka. Obejmują one obecność bliskiej osoby (poprzez wzajemne pragnienie), zapewnienie godnej opieki i wszechstronnej komunikacji pomiędzy kobietami i lekarzami, a także poszanowanie przestrzeni osobistej i poufności, w tym przyznanie pacjentom prawa do podejmowania świadomych decyzji dotyczących leczenia bólu, pracy i pozycji porodowej oraz naturalnego wysiłku.