16 listopada 2020 Udostępnij

5 rodzajów włosów, i jak je pielęgnować.

Wszyscy jesteśmy inni, a każdy z nas ma wiele cech. Czy zastanawiałaś się kiedyś nad tym, na przykład, dlaczego istnieje taka różnorodność typów i rodzajów włosów? Dlaczego włosy mają ten lub inny kolor, czy są gładkie czy porowate? Puszysty czy ciężki, jasny czy ciemny? W podstawowej typologii włosów, której znajomość pozwoli nam właściwie zadbać o ich główną bety dumę i osiągnąć niesamowite rezultaty, opracowaliśmy wspólnie z ekspertem Redken, Inną Salibekovą.

Pierwszą i główną funkcją włosów jest ich ochrona. Zapobiega to negatywnemu wpływowi promieniowania UV, zimna, kurzu, wilgotnego i suchego klimatu. Z kolei kolor włosów zależy od połączenia eu- i feomelaniny - naturalnego pigmentu, który zapewnia niesamowitą różnorodność odcieni ludzkich włosów.

Melanina (po prostu, kolor włosów) to prezent od naszych przodków - w zależności od tego skąd pochodzimy. Na przykład, mieszkańcy gorących regionów odziedziczyli gęstszą strukturę włosów, ciemniejszy kolor, który chroni przed promieniami UV. Im grubsze włosy, tym więcej feomelaniny (czerwono-żółty pigment) ma. Jego działanie staje się widoczne po spaleniu na słońcu lub po oczyszczeniu.

Typ włosów brazylijskich

Ludność Brazylii jest jedną z najliczniejszych i najbardziej mieszanych grup na świecie. Ich włosy są grube i mają maksymalną ochronę przed warunkami atmosferycznymi. Zazwyczaj jest to kolor ciemnobrązowy, z przewagą kręconych struktur włosów. Po spaleniu, włosy typu brazylijskiego zazwyczaj nabierają złoto-miedzianego odcienia. Do pielęgnacji tych włosów najlepiej używać produktów zawierających lipidy: nadadzą im one miękkość i elastyczność. Lipidy będą również chronić włosy przed utratą wilgoci: nawilżony loczek zostanie nakreślony i nie będzie sierści.

Dzisiaj bardzo popularne stało się tzw. prostowanie keratynowe, które często nazywane jest również "brazylijskim". W Brazylii, długie, proste włosy są idealne, a większość Brazylijczyków ma kręcone włosy. Lokalnym stylistom udało się jednak wypracować metodę, dzięki której nawet najbardziej uparte loki można długo prostować (czytaj także: "Co to jest brazylijskie piękno, albo dlaczego Brazylijczycy są najpiękniejsi na świecie").

Typ skandynawski.

Mieszkańcy krajów skandynawskich nie mają prawie żadnej feomelaniny, ale przeważa eumelanina, tzn. ich włosy są praktycznie niechronione przed słońcem i gorącem. I dlaczego tak jest, skoro klimat jest wystarczająco chłodny. Włosy narodów skandynawskich są cienkie i lekkie, łatwo ulegają rozjaśnieniu do białego koloru. Ich cienkie włosy wymagają pielęgnacji, która zawiera białko, które zagęszcza je i chroni przed łamaniem. Ale umiarkowana ilość lipidów też nie zaszkodzi.

Słowiańskie i europejskie typy włosów

Mają średnią strukturę i mieszany typ melaniny. Oznacza to, że podczas klaryfikacji zobaczymy różne tła świetlne. Włosy słowiańskie są miękkie, ich struktura jest bardziej wyrównana niż u powyższych typów. Pielęgnacja jest dobierana indywidualnie, w zależności od rodzaju uszkodzenia i struktury. Zazwyczaj właściciele typów włosów słowiańskich bardzo lubią mieć dużą objętość, dlatego też należy wybrać odpowiedni środek. Jeśli włosy są farbowane lub zniszczone, to oczywiście warto zastosować specjalistyczną pielęgnację (przeczytaj również: "Produkty do włosów w salonie: co wybrać i jak wybrać").

Typ azjatycki

Ten typ włosów ma sztywną, gęstą strukturę, która utrudnia ich farbowanie i stylizację. Jednak to właśnie ten typ włosów jest bardzo odporny na czynniki środowiskowe. Do pielęgnacji azjatyckich typów włosów eksperci jednym głosem doradzają środki zmiękczające z dodatkiem olejków, jak również minimum suszenia suszarką i układania włosów bez użycia środków do stylizacji.

Typ afroamerykański

Włosy typu afroamerykańskiego bardzo różnią się od wszystkich typów - sam kształt włosów jest bardziej płaski: w części pod mikroskopem widać owalne cięcie, lekko spłaszczone. Włosy typu afroamerykańskiego są skręcone w spiralę, mają ciemny kolor i gęstą skórkę. Do pielęgnacji takich włosów lepiej używać produktów zawierających olejki i składniki nawilżające, a także kompleksy witaminowe.

Bershka