22 marca 2021 Udostępnij

7 produktów pielęgnacyjnych, których nie powinnaś stosować przed snem (i dlaczego)

Kiedy stosujemy zabiegi pielęgnacyjne na noc, zwłaszcza te o tłustej konsystencji i odżywcze, pokrywamy naszą skórę gęstą warstwą, uniemożliwiając jej odnowę, detoksykację i oddychanie. Rozmawiamy z kosmetologiem Pyotrem Pashkovem o najczęstszych składnikach produktów na noc, których negatywne działanie zostało udowodnione.

Glikol propylenowy

Glikol propylenowy jest pochodną produktów ropopochodnych. Związek ten może powodować podrażnienie skóry wokół oczu. Jest on również powszechnie spotykany w produktach do golenia - zaleca się unikanie go w pielęgnacji skóry na noc.

Hydrochinon

Hydrochinon jest częstym składnikiem kremów wybielających i środków oczyszczających. Jego sposób działania jest następujący: krem wnika w skórę i zapobiega zabarwieniu melaniny na komórki skóry - keratynocyty. Może się to wydawać nieszkodliwe, ale jeśli krem zawiera więcej niż 2-4% hydroquiononu, ma on właściwości rakotwórcze.

Laurylosiarczan sodu i laurylosiarczan sodu

Składniki te zaburzają poziom sebum i są znane z tego, że podrażniają skórę wokół oczu, ale mogą stanowić prawdziwe zagrożenie, jeśli pozostaną na skórze dłużej niż godzinę. Dlatego też nie powinny być one obecne w Twojej nocnej rutynie.

Paraben

Prawie każdy krem na noc zawiera substancje, które kończą się na "paraben". Oto przykłady: Butylparaben, Methylparaben, Propylparaben. Substancje te są stosowane jako środki konserwujące. I choć parabeny uważane są za bezpieczne, współczesne badania dowiodły, że metyloparaben przyspiesza starzenie się skóry.

Octan glinu

W kremach na noc pełni rolę ściągającą. Ale interesujący jest następujący fakt: pierwotnie był on przeznaczony do tworzenia wodoodpornych tkanek. Ciekawa analogia do skóry, nieprawdaż? Po tym, nie zdziw się, że rano możesz mieć na twarzy dużo łuszczącej się skóry (czytaj też: ""Co robić, gdy masz łuszczącą się skórę na twarzy?").

Bithionol .

Dodawany jest do kremów jako środek bakteriobójczy. Z pewnością spowoduje zwiększoną wrażliwość skóry na poranne promienie słoneczne, swędzenie i zaczerwienienie. Dlatego też należy go unikać zarówno w pielęgnacji nocnej, jak i dziennej.

Oleje organiczne

Oleje organiczne są niezwykle korzystne dla skóry suchej i starzejącej się, ale szkodliwe dla skóry tłustej i wrażliwej z trądzikiem. Ale w każdym razie, jeśli zastosujesz produkty z olejami organicznymi w składzie na noc, pory z pewnością będą zatkane. W tym przypadku nie da się uniknąć wysypki.

Bershka