3 lipca 2021 Udostępnij

8 corocznych badań kontrolnych, których potrzebuje każda kobieta

"W zdrowym ciele zdrowy duch" - to zdanie jest znane wielu paniom, ale kondycji ciała, w przeciwieństwie do wyglądu i tła emocjonalnego, nie zawsze poświęca się wystarczająco dużo uwagi. Wzrost zachorowań na choroby onkologiczne, sercowo-naczyniowe i ginekologiczne, w tym wśród młodych kobiet, niezaprzeczalnie wskazuje na potrzebę terminowego wykonywania badań lekarskich, które pozwolą wykryć choroby we wczesnym stadium i uniknąć poważnych konsekwencji w przyszłości.

Lista obowiązkowych corocznych badań kontrolnych może się różnić w zależności od wieku i obecności chorób przewlekłych. Są jednak podstawowe zasady, o których powinna pamiętać każda kobieta. Szczegółowo objaśniła nam je ginekolog i reproduktolog sieci ośrodków reprodukcji i genetyki Nova Clinic Anna Aleksiejewna Pozdnyakowa.

Cytologia szyjki macicy

Skanowanie kanału szyjki macicy i pochwy na obecność komórek nowotworowych pozwala na wczesne wykrycie niekorzystnych zmian, podjęcie w porę leczenia i profilaktyki raka szyjki macicy, który obecnie zajmuje jedno z czołowych miejsc w strukturze chorób nowotworowych u kobiet. Jeśli z jakiegoś powodu usunięto Ci macicę i szyjkę macicy, wymazy cytologiczne nie są pobierane.

Wymaz PCR z pochwy na obecność wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV)

Zakażenie HPV typu 16 i 18 zwiększa ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy. Jeśli wykryto zakażenie HPV, a badanie cytologiczne wykazuje zmiany, kobiecie zaleca się wykonanie kolposkopii (badanie celowane szyjki macicy przy użyciu specjalnego mikroskopu). Takie podejście pozwala na wykrycie zmian w szyjce macicy za pomocą specjalnego barwienia, a następnie, jeśli to konieczne, pobranie próbki tkanki w celu szczegółowego zbadania jej struktury i ustalenia strategii leczenia.

USG miednicy

Badanie to zaleca się wykonywać w pierwszej fazie (5-7 dzień) cyklu miesiączkowego. Egzamin pozwala na:

ocenić budowę, strukturę, wielkość szyjki i trzonu macicy, a także jajników; wykluczyć obecność mas patologicznych w tych narządach, w tym wykryć bezobjawowy przebieg tak poważnej choroby, jaką jest rak jajnika; ocenić stan endometrium (błony śluzowej wyściełającej od wewnątrz jamę macicy) i jajowodów.

W drugiej fazie (19-22 dzień cyklu) badanie ma charakter uzupełniający i jest przeprowadzane w celu wyjaśnienia stanu czynnościowego jajników. Za pomocą USG można dowiedzieć się, czy występuje owulacja u kobiet, które planują ciążę lub mają nieregularny cykl miesiączkowy.

Badanie piersi

Badanie to przeprowadzamy raz na 1-2 lata za pomocą

USG przed 40 rokiem życia; Mammografia (badanie rentgenowskie piersi) u kobiet powyżej 40 roku życia.

Dzięki tym metodom możliwe jest wykrycie zmian w strukturze tkanki i odpowiednio wczesne zgłoszenie się do mammologa w celu ustalenia taktyki dodatkowych badań i leczenia. Poza tym zalecamy wszystkim kobietom badanie palpacyjne gruczołów sutkowych co miesiąc w pierwszej fazie cyklu miesiączkowego (do 12 dnia cyklu). W przypadku stwierdzenia guzków, bólu lub wydzieliny z sutka należy niezwłocznie udać się na konsultację do mammologa (czytaj też: "25 nowych (i nie) faktów o kobiecych piersiach").

Badania przesiewowe w kierunku zakażeń przenoszonych drogą płciową

Zalecane są badania przesiewowe w kierunku herpes simplex virus typu II, chlamydii, trichomonad, rzeżączki, ureaplasma urealyticum, mycoplasma genitalium:

Kobiety aktywne seksualnie, w obecności charakterystycznych dolegliwości (nietypowy kolor i konsystencja, nieprzyjemny zapach, ból podbrzusza), oprócz rutynowego badania mikroskopowego wydzieliny z pochwy i wymazu z szyjki macicy.

Testy na HIV, kiłę, zapalenie wątroby typu B i C wykonuje się, jeśli kobieta jest w grupie ryzyka (tzn. uprawiała seks bez zabezpieczenia z nosicielem zakażenia lub partnerem, którego status jest nieznany).

Określenie poziomu hormonów

Oznaczenie poziomu hormonów, w tym hormonów płciowych, zalecane jest kobietom w wieku 18-45 lat, które planują ciążę:

Przy obecności charakterystycznych objawów chorób endokrynologicznych; przy ryzyku wczesnej menopauzy lub rozwoju przedwczesnej niewydolności jajników (menopauza przed 40-45 rokiem życia).

W przypadku braku powyższych dolegliwości i skarg na zaburzenia cyklu miesiączkowego badanie to jest niewłaściwe. Stan czynnościowy jajników i potencjał rozrodczy kobiety, czyli zdolność do poczęcia, ocenia się biorąc pod uwagę

stężenie hormonów folikulotropowych i luteinizujących, estradiolu, testosteronu; stężenie hormonu antymüllerowskiego we krwi w połączeniu z określeniem liczby pęcherzyków antralnych (struktur, w których rozwijają się żeńskie komórki płciowe - oocyty) podczas badania ultrasonograficznego jajników.

Do 35 roku życia poziom AMH waha się od 1,1 do 4,8 ng/ml. Gdy stężenie jest mniejsze niż 1 ng / ml, jest to spadek rezerwy jajnikowej i ryzyko przedwczesnego starzenia się jajników, co może prowadzić do niepłodności i rozwoju menopauzy w wieku 45 lat. Stan ten może być spowodowany przez:

zabieg chirurgiczny na narządach miednicy, zwłaszcza na jajnikach; czynniki genetyczne, autoimmunologiczne; ekspozycja na substancje toksyczne działające na tkankę jajnikową podczas chemioterapii lub radioterapii.

Oznaczenie poziomu AMH u kobiet, które nie rodziły, pozwala na

terminowe rozwiązanie kwestii rozrodu; przy planowaniu opóźnionego macierzyństwa, zachowanie żeńskich komórek rozrodczych przy zastosowaniu technik wspomaganego rozrodu; terminowe przepisanie leczenia w celu zapobieżenia rozwojowi długotrwałych następstw niedoboru hormonów płciowych, który rozwija się na tle niedostatecznej funkcji jajników.

Jeśli okaże się, że rezerwa jajnikowa jest zmniejszona przed 35 rokiem życia, zaleca się konsultację z ginekologiem-endokrynologiem lub reprodukcjonistą (czytaj też: "Zaburzenia hormonalne: jak je rozpoznać i jak im zapobiegać").

Badania przesiewowe hormonów tarczycy i wolnej tyroksyny

Bershka

Badanie to jest wskazane dla kobiet planujących ciążę i po 50 roku życia. O konieczności wykonania tego badania i oznaczenia poziomu prolaktyny w obecności takich dolegliwości jak:

zaburzenia cyklu miesiączkowego (skrócenie lub wydłużenie okresu między miesiączkami, opóźnienie lub brak miesiączki, skąpe upławy); drażliwość, płaczliwość; pogorszenie stanu skóry i włosów. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości należy skonsultować się z endokrynologiem.

Ogólne badanie terapeutyczne

Dla oceny stanu zdrowia w każdym wieku ważne jest coroczne poddawanie się ogólnym badaniom lekarskim z obowiązkową kontrolą ciśnienia tętniczego, masy ciała, poziomu cholesterolu, hemoglobiny i glukozy we krwi, a także EKG i fluorografii. Dodatkowo, w razie potrzeby, przeprowadzana jest konsultacja dermatologiczna:

konsultacja z dermatologiem w celu wczesnego rozpoznania złośliwych chorób skóry w przypadku podejrzanych narośli, szybko rosnących pieprzyków i plam starczych; konsultacja z okulistą w przypadku dolegliwości w celu wykrycia chorób oczu (jaskra, zaćma), zwłaszcza u starszych kobiet.

Regularne badania pozwalają na wczesne wykrycie procesów patologicznych i podjęcie w odpowiednim czasie skutecznego leczenia, często zapobiegając rozwojowi poważnych chorób, takich jak nowotwory czy ostra niewydolność serca, które mogą mieć śmiertelne konsekwencje.