3 listopada 2020 Udostępnij

"Co jeśli produkt pielęgnacyjny podrażnia skórę?"

"Nie zawsze mam związek z opiekunami za pierwszym razem. Raz przesadziłam z retinolem - skóra zaczęła się łuszczyć, rumienić, podrażniać. Czasami powieki puchną po nałożeniu nowego kremu na okolice oczu. Jak powinniśmy postępować w takich przypadkach? Nie możesz po prostu wyrzucić go i nigdy więcej go nie używać?"

Odpowiedź specjalisty:

Zróbmy to w porządku:

"Przesadzasz z retinolem lub nocnym peelingiem, skóra zaczyna się łuszczyć."

Niestety, wiele zewnętrznych środków, zarówno leczniczych jak i odmładzających, może powodować kontaktowe zapalenie skóry (podrażnienie skóry w obszarze aplikacji), ponieważ zawierają one składniki aktywne do głębokiej penetracji w głąb skóry.
W tym przypadku musisz zrobić, co następuje:
Rezygnacja z używania leku, przynajmniej tymczasowo, przez 3-5 dni. Pozwoli to skórze odzyskać siły.
2. Podczas "odpoczynku" należy stosować produkty przywracające warstwę hydrolipidową skóry, a także produkty do gojenia ran. Należą do nich emolienty, emulsje multi-lamelarne, żelowe pokrycia ran ze składnikami wypełniającymi (gliceryna, arnika, bisabolol, pantenol). Lepiej stosować je, gdy tylko wystąpi aktywne podrażnienie, oczyszczając wstępnie skórę łagodnym preparatem bezsiarczanowym. Częstotliwość stosowania może osiągać 5-7 razy dziennie, ponieważ dyskomfort na skórze, a okres stosowania trwa 3-5 dni. Następnie ważne jest, aby pamiętać o takiej reakcji skóry na skład i strukturę pielęgnacji już z uwzględnieniem tych cech.

"Krem wokół oczu ma opuchnięte powieki i obszar wokół oczu".

Wynika to często z nadmiernego stosowania produktu i wystarczająco wysokiego stężenia kwasu hialuronowego w jego składzie. Krem nanosić tylko na utrwaloną powiekę, ilość preparatu powinna być z głowy zapałki. Ponadto, lepiej jest rozważyć kompozycje o niższym udziale procentowym kwasu hialuronowego, a o wyższym stężeniu - kolagenu i użytecznych polisacharydów.

"Pielęgnacja twarzy nie pasowała i powodowała silne podrażnienia skóry (zaczerwienienia)."

Będziemy musieli zrezygnować z tych środków i przejść na neutralne z elementami gojącymi rany (środki myjące bez mydła, nawilżające na bazie kwasu hialuronowego oraz substancje przeciwzapalne - kwas glicerynowy, ceramidy, kwas linolowy i linolenowy, fosfatydylocholina). Po tygodniu można spróbować "wrócić" do jednego produktu, aby dowiedzieć się, na który z nich zareagowała skóra, ale nie częściej niż raz na kilka dni.

Bershka