23 kwietnia 2021 Udostępnij

Dlaczego pojawia się zespół suchego oka?

Nasze oczy pokryte są najcieńszym filmem łzowym, który chroni je przed kurzem, zanieczyszczeniami i różnymi infekcjami. Pokrywa oko niezbędną wilgocią, tworząc barierę dla zarazków i zanieczyszczeń. Jeśli z jakiegoś powodu gruczoły przestają wydzielać odpowiednią ilość płynu łzowego lub jego jakość ulega pogorszeniu, błona zaczyna wysychać. Skutkiem tego jest zespół suchego oka. Dr Igor Aznauryan, okulista i chirurg okulistyczny, profesor i założyciel Dziecięcych Klinik Okulistycznych w Yasniy Vzor mówi, że najważniejsze, co należy wiedzieć na ten temat.

Dlaczego pojawia się zespół suchego oka?

Bershka

Zespół suchego oka może być spowodowany różnymi czynnikami. Do najczęstszych i najważniejszych z nich należą:

  • Długotrwała praca przy komputerze lub tablecie. Podczas pracy z gadżetami zapominamy o mruganiu, co powoduje wysychanie rogówki.
  • Suche powietrze wysusza łzy, które powinny przemywać oko. Niewiele osób wie, że nasza rogówka (przezroczysta zewnętrzna powłoka oka) nie ma naczyń krwionośnych, jest zasilana przez łzy. Okazuje się, że im mniej tlenu i składników odżywczych otrzymuje rogówka, tym gorszy jest jej ogólny stan.
  • Niektóre leki przyczyniają się do rozwoju zespołu suchego oka. Są to zazwyczaj leki przeciwdepresyjne i doustne środki antykoncepcyjne. Wpływają one na podłoże hormonalne, co z kolei wpływa na składnik tłuszczowy łez. Film łzowy traci swoją stabilność i oko staje się suche. Najlepiej jest przyjmować sztuczne łzy równolegle z tymi lekami.
  • Po wystąpieniu menopauzy u kobiety zmniejsza się ilość estrogenów, które wpływają na metabolizm tłuszczów. W związku z tym zmniejsza się ilość składnika tłuszczowego łez. Jego konsystencja staje się płynna i nie może pozostać na oku, powodując nieuzasadnione łzy.
  • Soczewki zakłócają pracę warstw łzowych, pogarszają jakość łez i wysuszają oczy. Nawet jeśli regularnie zdejmujesz soczewki na noc, zmieniasz je codziennie i jesteś pewien, że Twoje pojemniki są sterylne, dyskomfort nadal będzie Ci dokuczał (przeczytaj też: "Soczewki kontaktowe: 8 błędów w użytkowaniu, które szkodzą Twojemu widzeniu").

W niektórych przypadkach zespół suchego oka pogarsza się po laserowej korekcji wzroku. Występuje jednak, gdy przygotowanie do korekty zostało wykonane nieprawidłowo. Należy pamiętać, że przed zabiegiem specjaliści muszą wykonać test Schirmera na suchość oczu. I jeśli to konieczne, leczyć ten zespół, ale nie za pomocą kropli, ale bardziej skutecznej stymulacji laserowej. Jeśli ta technika jest przestrzegana, korekcja laserowa zwykle przebiega bez problemów.

Czasami zespół suchego oka nie jest związany z pracą lub stylem życia, ale ze stanem zdrowia. Choroby takie jak cukrzyca, zapalenie spojówek i zapalenie powiek również mogą "wysuszyć" oczy. W tym przypadku należy najpierw wyeliminować przyczynę choroby, a następnie konsekwencja - zespół suchego oka - minie samoistnie.

Poniżej przedstawiamy listę najczęstszych objawów zespołu suchego oka, na które warto zwrócić uwagę:

regularne uczucie swędzenia i pieczenia w oczach; oczy są stale w napięciu; zwiększone łzawienie; gromadzenie się lepkiego śluzu wewnątrz lub wokół oczu; uczucie obecności ciała obcego w oku; wysoka wrażliwość i przekrwienie; światłowstręt, niemożność skupienia wzroku o zmierzchu; nieprzyjemne odczucia podczas noszenia soczewek; niewyraźne widzenie, ból w oku.

Jak można leczyć zespół suchego oka?

Najczęściej stosowaną metodą są krople, które zastępują łzę. Jednak w żadnym wypadku nie należy zaczynać samoleczenia i brać kropli na własną rękę. Może to spowodować nieodwracalne uszkodzenie oczu. Krople powinny być przepisane zgodnie z wynikami specjalnej diagnostyki produkcji łez.

Stosowanie kropli daje efekt tymczasowy, tzn. zaczerwienienie i dyskomfort mogą powrócić po upływie czasu działania kropli, ponieważ nie została usunięta podstawowa przyczyna zespołu chorobowego. Alternatywnym sposobem leczenia jest zabieg fizjoterapeutyczny - krążeniowa laserowa stymulacja gruczołów łzowych. Jest to bezbolesny i dość szybki zabieg, który pozwala w ciągu 10 dni odbudować zaburzoną błonę łzową, znormalizować jej strukturę i "zmusić" gruczoły łzowe do pracy. Ten sposób leczenia jest najbardziej odpowiedni i pozwala na osiągnięcie stabilnych rezultatów.

Podstawowe zalecenia:

Regularnie odwiedzaj okulistę, aby w porę wykryć chorobę, zapobiec powikłaniom i przywrócić wzrok.Pamiętaj, aby zwrócić uwagę na choroby przewlekłe, które mają wpływ na wystąpienie zespołu suchego oka.Kup nawilżacz powietrza do użytku w domu, a także w biurze.Wprowadź zasadę mrugania co 10 minut podczas pracy przy komputerze (umieść przypomnienie w telefonie).Dziś istnieje alternatywa dla soczewek - laserowa korekcja, która pozwoli pozbyć się trwałej suchości oka (czytaj też: "10 mitów i faktów o laserowej korekcji wzroku").