9 grudnia 2021 Udostępnij

Jak pozbyć się zaczerwienienia na policzkach

Aplikacja Drinking Time Machine jest nadal popularna w App Store i Google Play i pokazuje, jak bardzo może zmienić się Twoja twarz w ciągu N lat w zależności od tego, ile alkoholu pijesz: twarz Madonny staje się czerwona, Angelina Jolie rumiana, a policzki Davida Beckhama wyskakują. Oczywiście aplikacja może wyolbrzymiać wyniki, ale związek między zaczerwienieniem na twarzy a alkoholem istnieje.

Co innego mogłoby to być? Przekonujemy się o tym wraz z dermatokosmetologiem i mentorem firmy Allergan - Olgą Moroz.

Dlaczego skóra jest zaczerwieniona?

Trwałe rozszerzenie naczyń krwionośnych (couperose) może być uwarunkowane genetycznie, ale istnieje szereg czynników, które mogą doprowadzić (i doprowadzają) Twoją skórę do tego stanu. Czynniki te można podzielić na egzogeniczne, czyli spowodowane przez środowisko zewnętrzne, i endogeniczne ─ stanowiące problem wewnętrzny. Do tych pierwszych należy niewłaściwe stosowanie produktów kosmetycznych, takich jak kremy i maści (produkty z komponentem hormonalnym mogą wywołać couperose, jeśli są stosowane przez dłuższy czas). Stosowanie silnych peelingów i zabiegów laserowych może również powodować trwałe rozszerzenie naczyń włosowatych, szczególnie u osób z kruchymi naczynkami krwionośnymi. Czynnikami ryzyka są również częste wizyty w saunach, długotrwałe przebywanie na słońcu i zimnie w przypadku osób o wrażliwej skórze. Do przyczyn endogennych należą: niedożywienie, żylaki i inne choroby układu krążenia. Do przyczyn endogennych należy szczególny podtyp skóry ─ nadwrażliwa i trudna do opalania.

Kuperoza może być również spowodowana trądzikiem różowatym, w takim przypadku należy ustalić, co jest przyczyną tego stanu i zastosować zalecaną terapię (czerwone siateczki można zmyć z twarzy za pomocą zabiegów laserowych, których celem jest termiczne obkurczenie rozszerzonych żył).

Alergia na zimno

Istnieje i jest wywoływana przez przebywanie na mrozie przez dłuższy okres czasu. Jej główne objawy to zaczerwienienie, swędzenie i łuszczenie się skóry. Co się dzieje? Naczynia krwionośne reagują na wystawienie na działanie niskich temperatur zwężeniem i skurczem, aby chronić skórę przed wychłodzeniem i maksymalizować zatrzymanie ciepła, dlatego skóra w zimnej pogodzie najpierw staje się blada. Następnie przychodzi etap kompensacji: przy dłuższym wystawieniu na zimno naczynia rozszerzają się, aby uniknąć odmrożeń i zachować odżywianie i ukrwienie skóry. Powoduje to rozszerzenie naczyń włosowatych i zaczerwienienie skóry ─ pojawia się jasny rumieniec (oczywiście po unormowaniu się temperatury skóra się uspokaja). U osób z kruchymi naczyniami krwionośnymi podobne procesy nie przebiegają tak dobrze i zaczerwienienie może się przedłużać. Środki do walki z nim są proste: wyeliminować kontakt skóry z niskimi temperaturami, a następnie przywrócić funkcje ochronne skóry, przede wszystkim LES (lipidowa substancja naskórka), a następnie utrzymać równowagę wodną.

Zawsze jednak lepiej jest zapobiegać niż leczyć, dlatego na kilka godzin przed wyjściem na zewnątrz należy stosować specjalne kremy ochronne, unikać spożywania pokarmów i leków nasilających alergię, a także chronić odsłonięte części ciała przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi (silny zimny wiatr, palące słońce). W niektórych przypadkach może być wskazane przyjmowanie leków przeciwhistaminowych, ale należy o tym porozmawiać z lekarzem.

Jak leczyć

Jeśli przyczyną nie jest reakcja wegetatywna, ale rozszerzone naczynia krwionośne, problem może i powinien być leczony. Istnieje kilka metod leczenia, a do najbardziej popularnych należą ─ laseroterapia i fototerapia. Lekarz będzie preferował jedną lub drugą metodę, w zależności od indywidualnego przypadku. Fototerapia może być uważana za łagodniejszą opcję (plus zwalcza pigmentację w tym samym czasie). Z kolei lasery są mniej przyjazne, ale za to skuteczniejsze w usuwaniu mocno zaznaczonych naczyń.

Całkowita pomoc w usuwaniu cuperose lattice kosmetyki nie czekają z produktów kosmetycznych, więc lepiej jest polegać na nich do niezawodnej ochrony skóry i zapobiegania zaczerwienieniu. W skład takich kosmetyków powinny wchodzić następujące składniki: aminokwasy, oleje z nasyconymi kwasami tłuszczowymi, mocznik, chitozan i kwas hialuronowy. Pomocne mogą być również witamina C i trokserutyna, które wzmacniają ścianę naczyń krwionośnych. Jedno zastrzeżenie: znając właściwości skóry, staraj się używać profesjonalnych kosmetyków, które są skuteczne i wydajne. Preparaty kosmetyczne z agresywnymi kwasami, które mogą nasilać zaczerwienienia, "ostre" peelingi i dermabrazja laserowa są tabu.

Jak maskować

Gdy nie można usunąć zaczerwienienia, można je ukryć. Należy przy tym pamiętać, że różowe i brzoskwiniowe odcienie tylko pogarszają sprawę. Kieruj się odcieniem skóry szyi - to jest podkład, którego należy użyć. Martwisz się o miejscowe zaczerwienienie? Możesz zrobić z korektorem żółtawy i trochę ziemisty odcień (ale bez różowego pigmentu w nim!). Jeśli nie możesz żyć bez pudru, nakładaj go na skórę pędzlem lub puderniczką, delikatnie wklepując, nie rozciągając.