1 kwietnia 2021 Udostępnij

Jak szybko odrosną mi włosy?

Bershka

Nie da się przyspieszyć wzrostu włosów do tego stopnia, by w ciągu miesiąca grzywka urosła o 5 czy 10 centymetrów. Ten smutny fakt należy potraktować poważnie i przestać wierzyć w niemożliwe do spełnienia obietnice "cudownych środków". Można jednak stymulować, a także obudzić uśpione mieszki włosowe. Po co to robić, skoro nie da się zapuścić włosa dłuższego niż półtora centymetra? Wzrost włosów zależy od wielu czynników, które mogą spowolnić proces wzrostu włosów, a nawet zatrzymać go w pewnym momencie naszego życia. Być może zauważyłaś, że włosy mogą się przerzedzać, stawać się cienkie i mniej błyszczące w czasie silnego stresu. Wszelkiego rodzaju zabiegi stymulujące mogą pomóc w ponownym uruchomieniu procesu odrastania włosów i pozwolić im rosnąć tak, jak powinny - tak szybko, jak pozwala im na to natura.

Odżywianie od wewnątrz

Jak w przypadku większości rzeczy, które dotyczą naszego zdrowia i urody, musimy zacząć od naszych nawyków żywieniowych. Prawidłowe odżywianie się pomaga sprawić, by organizm pracował od wewnątrz. Staraj się jeść jak najwięcej świeżych owoców i warzyw, które nasycą Twój organizm witaminami i różnymi dobroczynnymi aminokwasami. Zwróć uwagę na pokarmy bogate w kwasy Omega-3 i witaminę E, które pomagają wzmocnić paznokcie i włosy. Wśród takich pokarmów szczególne miejsce zajmuje łosoś, żółta papryka, jaja, migdały, awokado i nasiona słonecznika. Można również zwrócić się o pomoc do kompleksów witaminowych. Wśród nich są takie, które są przeznaczone specjalnie do wzmocnienia włosów, paznokci i skóry. Aby wybrać naprawdę skuteczny kompleks, zaleca się najpierw umówić się na wizytę z lekarzem, który zorientuje Cię w dostępnej odmiany.

Odżywianie od wewnątrz

Zrównoważona dieta pomoże odżywić Twoje włosy od wewnątrz, a różne maski i odżywki pomogą od zewnątrz. Najlepsze z nich zawierają oleje roślinne (przeczytaj też: "Oliwa z oliwek dla skóry i włosów: 5 najlepszych porad kosmetycznych"), proteiny, keratynę, prowitaminy. Dobrze będzie też zaopatrzyć się w specjalne maski do skóry głowy, nie tylko do włosów. Dostarczą one składniki odżywcze bezpośrednio do mieszków włosowych. Wyrób sobie nawyk, aby zawsze kończyć mycie głowy odżywką, a raz w tygodniu zastąpić ją maską do włosów, która podwójnie je odżywi i nawilży. Aby lepiej stymulować mieszki włosowe, raz w tygodniu stosuj peelingi lub produkty złuszczające skórę głowy. Pomogą one usunąć zrogowaciałe płatki skóry, otwierając w ten sposób drogę składnikom odżywczym z produktów do pielęgnacji. Innym świetnym sposobem na ożywienie włosów jest wcieranie koktajli witaminowych w skórę głowy. Obecnie w sprzedaży znajduje się wiele preparatów w ampułkach do użytku domowego. Zazwyczaj są one oparte na retinolu, witaminach E, C, D, PP i H. Stosuj je w kursie, wcierając codziennie zalecaną ilość w skórę głowy.

Częściej podcinaj włosy.

Najpopularniejszą wskazówką dotyczącą odrastania włosów jest regularne podcinanie końcówek. Oczywiście nie mówimy tu o drastycznych zmianach długości, a jedynie o lekkim skróceniu włosów. Raz na półtora miesiąca fryzjer powinien przyciąć 1-2 milimetry z grzywki. Po pierwsze, zapobiegnie to rozdwajaniu się końcówek. Po drugie, dzięki temu grzywka będzie wyglądać schludnie. Będziesz mogła delikatnie dopasowywać jej kształt w miarę odrastania włosów. Po trzecie, zniszczona grzywka poważnie ogranicza wzrost włosów, a tego właśnie nie potrzebujemy.

Unikaj stylizacji na gorąco.

Bardzo ważne jest, aby nie uszkadzać włosów narzędziami do stylizacji. Nadpalone i łamliwe włosy rosną znacznie wolniej. Przez jakiś czas unikaj gorących urządzeń do stylizacji, odłóż na bok prostownice do prostowania lub kręcenia włosów. Ciepło suszarki do włosów jest również zgubne dla wzrostu i zdrowia włosów. Jak więc powinnaś stylizować swoją grzywkę? Spleć je w kucyk lub kok. To znaczy, jeśli grzywka nie wygląda i nie układa się bez stylizacji, najbardziej słuszną decyzją będzie usunięcie jej z pola widzenia. Jeśli taka opcja nie jest jeszcze możliwa, po umyciu włosów, daj grzywce trochę czasu na wyschnięcie, a następnie ułóż ją za pomocą szczotki i suszarki, ustawionej na tryb minimalnej mocy.

Zabiegi w salonie, aby zapuścić grzywkę

Wiele salonów posiada dziś gabinety trychologiczne, w których specjaliści po analizie skóry głowy dobierają odpowiednie zabiegi przyspieszające porost włosów. Do najbardziej popularnych należą mezoterapia, mikroprądy i laseroterapia o niskiej intensywności. Podczas "zimnego lasera", jak nazywana jest ta ostatnia procedura, nosi się rodzaj hełmu z wbudowanymi laserami, które wytwarzają pulsujące światło o niskiej częstotliwości, które przenika przez skórę głowy na głębokość 6-8 mm.

Zabieg ten skutecznie odbudowuje włosy i stymuluje ich wzrost. Terapia mikroprądami jest wskazana przy wypadaniu włosów i łupieżu i polega na leczeniu skóry głowy prądami pulsacyjnymi o niskiej częstotliwości. Rozszerzając naczynia, poprawiają przepływ krwi i limfy, zaopatrując skórę w tlen i aktywując procesy metaboliczne w mieszkach włosowych. Mezoterapia polega na wstrzykiwaniu w skórę głowy specjalnych koktajli ze składnikami aktywnymi, które poprawiają kondycję włosów i skóry głowy, stymulują wzrost włosów oraz zmniejszają wydzielanie sebum.