9 listopada 2020 Udostępnij

Jak utrzymać piękne stopy: 5 najlepszych wskazówek

Na starzenie się w ogóle, a starzenie się nóg w szczególności, wpływa przede wszystkim czynnik dziedziczności. Ale tak zwany gen starzenia może zacząć się wcześnie, a nawet uciąć sobie drzemkę - medycyna już nauczyła się na to wpływać. Należy od razu zauważyć, że nie ma magicznej różdżki, a jedynie zestaw czynników może spowolnić proces starzenia się, a dla każdej osoby zestaw ten jest indywidualny. O tym, jak zwalczać starzenie się stóp, powiedzieliśmy ekspertowi od chirurgii stóp oto co nam powiedział:

Zasady dbania

Bez troski o zdrowie stóp, ich piękno nie może być zachowane, dlatego nasz przegląd rozpoczynamy od podstawowych zasad opieki. Zatrzymania są nośną częścią ciała, w której w obecności zaburzeń fizjologicznych dochodzi do obrzęków, a wraz z nimi do zastoju żylnego. Dlatego w zapobieganiu starzeniu się stóp należy zadbać o poprawę przepływu krwi. Tutaj też gimnastyka stóp działa idealnie. Obecnie na rynku jest wiele rolek (okrągłe, podłużne, itp.) do ich zwijania i masowania. Przeprowadzając taką rozgrzewkę co najmniej raz dziennie, pomagasz naczyniom krwionośnym zachować ton i pracować bez przerwy.

Jeśli odczuwasz regularne zmęczenie i obrzęki stóp, pomocny będzie najpierw zwrócenie się do osteopaty, który dokona głębszego masażu z efektem na określone punkty stóp. W tym przypadku specjalista na pewno nie poprzestanie na tej dziedzinie i będzie pracował z nogami jako całością, aż do bioder, co na ogół jest bardzo dobre, ponieważ w naszym organizmie wszystko jest ze sobą powiązane.

Zapobiegamy zmianom kostnym w stopie.

Zapewne wiesz, jak wygląda zdeformowana stopa z wystającą kością na zewnątrz lub wewnątrz (przeczytaj też: "Wskazówki Osteopata: Jak pozbyć się kości na stopie"). Oczywiście tę kwestię można rozwiązać za pomocą chirurgii, ale lepiej nie doprowadzać do skrajnej sytuacji i "położyć sobie słomkę".

Należy zauważyć, że takie zniekształcenia są zależne od osób, które mają już diagnozę "płaskostopia" lub choroba ta ma wielu członków rodziny, to znaczy jest bardzo prawdopodobne, że zostanie przekazana Państwu w drodze dziedziczenia.

Aby nie wpaść do "grupy ryzyka", ważne jest, aby kontrolować obciążenie stóp. Spędziłeś cały dzień na obcasach, a teraz twoje stopy dosłownie się palą? Nie zapomnij zatrzymać się u ortopedy i zamówić specjalne wkładki, które pomogą właściwie rozłożyć obciążenie na Twoich stopach nawet w piętach.

Ale nie powinieneś być szczęśliwy przed czasem: nie powinieneś biegać na obcasach 24/7 nawet z wkładkami ortopedycznymi. Twoje stopy nie są gotowe na takie obciążenia, więc wybierz wygodne buty do codziennej aktywności. Przy okazji, baletki i trampki na płaskiej podeszwie psują stopy nie mniej niż pięty, więc wkładka jest w każdym razie konieczna (czytaj też: "Jak dobrać odpowiednie buty, aby nie uszkodzić stóp").

Zioła, witaminy i inne aktywatory urody

Piękno zaczyna się od wewnątrz, dlatego ważne jest, aby na czas monitorować swoje zdrowie i pomagać organizmowi w dostarczaniu witamin. Samodzielne leczenie nie jest warte zachodu, dlatego przyjmowanie jakichkolwiek poważnych leków i kompleksów witaminowych lepiej jest omówić indywidualnie z lekarzem.

Dla urody i zdrowia stóp bardzo ważne jest, aby unikać stagnacji i usuwać wodę na czas. Wiadomo, że wyciąg z ananasa ma dobre działanie odwadniające. Ekstrakt z pestek winogron uważany jest za naturalny przeciwutleniacz, a bośniacka trawa poprawia krążenie krwi - jest często stosowana zarówno w medycynie tradycyjnej, jak i w Ajurwedzie.

Warto też pamiętać, że z wiekiem w organizmie człowieka zmniejsza się produkcja kolagenu, więc pomoc w postaci dodatkowego spożycia tej substancji nigdy nie będzie zbędna. Ale znów to, co najlepsze - wróg dobra: brać kolagen z góry, albo z góry, kiedy jeszcze wystarczy, na pewno nie jest to konieczne.

Eliminujemy suchą skórę i rozwiązujemy problem z paznokciami.

Jeśli masz suchą skórę na obcasach, która pęka i szybko staje się niegrzeczna, masz problemy z kruchością lub wrastaniem paznokci, to na decyzję, aby udać się do lekarza podologa. To on, a nie mistrz pedicure, będzie w stanie odebrać właściwą opiekę dzienną lub terapeutyczną i powiedzieć ci wszystko, co jest "napisane" na twoich stopach.

Często zdarza się, że są problemy na nogach, a pierwotna przyczyna problemów leży w zupełnie inny sposób. Podolog będzie w stanie dokonać profesjonalnej oceny sytuacji i skierować Cię do właściwego specjalisty.

Pojawienie się odcisków świadczy o nieprawidłowym rozłożeniu obciążenia na stopach. Aby uniknąć deformacji połączeń, ważne jest, aby dobierać wkładki korekcyjne w odpowiednim czasie. W tym celu, jak również usuwania nagniotki bez mechanicznego uszkodzenia zdrowych tkanek, może wykwalifikowany podolog.

Psujemy się korzyściami zdrowotnymi.

Zabiegi spa dla stóp są przyjemne i użyteczne. W tym celu można udać się do uzdrowiska, lub poddać się zabiegowi w domu. Zbierz peeling, relaksujący olejek eteryczny lub sól do kąpieli. Pozwól stopom odpocząć w ciepłej wodzie, a następnie użyj peelingu, aby usunąć cząstki skóry rogówki. Na koniec nakładamy odżywczy krem i delikatnie masujemy stopy. Spa oferuje szerszy zakres manipulacji do wyboru, zgodnie z Państwa gustem.

P.S:

Teraz znasz już podstawy pielęgnacji stóp. Nałóż go i nie zapomnij, że aby Twoje stopy były zdrowe i piękne, musisz o nie regularnie dbać - dzięki temu nie stracisz tego, co wcześniej dała Ci natura.

Bershka