15 stycznia 2022 Udostępnij

Jak uzyskać dołeczki w policzkach: czym jest plastyka dołeczków (i czy warto ją wykonać)

Na urocze dołeczki w policzkach trudno pozostać obojętnym: nieodmiennie kojarzą się z wdziękiem, młodzieńczą pogodą ducha, szczerością i życzliwością. Jak stać się właścicielem cenionych dołeczków, jeśli twoje policzki są pozbawione tej radości z natury - dowiedzieliśmy się tego razem z chirurgiem plastycznym Dmitrijem Skworcowem.

Szczęśliwe dziedziczenie czy wada genetyczna?

Anatomicznie, dołeczki są rzadką mutacją genetyczną, która może być tylko dziedziczona. Dołeczki powstają w wyniku rozszczepionej budowy mięśnia żuchwowego większego: jedna z wiązek przeplata się z mięśniami okrężnymi ust i skórą policzków, tworząc właśnie te "ślady", gdy się uśmiechasz. Kształt wgłębień - okrągłe, owalne lub wydłużone pionowo - zależy od wielkości i umiejscowienia pęczka.

Jeśli wada wymowy twarzy nie jest uwarunkowana genetycznie, pożądaną wielkość, kształt, położenie i głębokość dołeczków można uzyskać poprzez dołeczkowanie, czyli zabieg umożliwiający ich sztuczną symulację.

Dimples "własnymi rękami".

Kiedy kultowe dołeczki Marleny Dietrich były u szczytu mody w 1936 roku Amerykanka Isabella Gilbert wynalazła specjalne mechaniczne urządzenie, które robiło na policzkach ślady wgnieceń tak jak legendarna aktorka. Niestety, efekt był krótkotrwały, więc wynalazek kosmetyczny szybko stracił na znaczeniu.

Aby naśladować dołeczki dziś oferują różne metody: długotrwały nacisk palca na policzki, face-building, cofanie warg i policzków, stosowanie kropek z brązowym ołówkiem do brwi, a następnie cieniowanie, trauma "prawo" obszar z piercing. W pogoni za pięknem należy pamiętać, że samodzielne modyfikowanie własnego wyglądu może prowadzić do nieodwracalnych konsekwencji dla zdrowia i życia w ogóle.

Co to jest Dimplektomia?

Dimple chirurgii plastycznej można nazwać jednym z wiodących trendów w chirurgii plastycznej na całym świecie. W Rosji operacja ta jest nadal mniej popularna, ale popyt na dołeczki wyraźnie wzrósł. Zainteresowanie chirurgią plastyczną dołeczków związane jest z faktem, że to właśnie chirurgiczne odtworzenie dołeczków daje najbardziej naturalny i długotrwały efekt.

Ważne jest, aby już podczas pierwszej konsultacji omówić z lekarzem najbardziej harmonijne parametry i położenie dołeczków. Chirurg zaznacza markerem wybrane miejsce na policzkach. Zabieg jest małoinwazyjny, ambulatoryjny, trwa zwykle mniej niż pół godziny i nie wymaga znieczulenia ogólnego. Dostęp odbywa się przez niewielkie nacięcie w błonie śluzowej policzka (przez usta) i nie narusza skóry na zewnątrz, dzięki czemu ślady interwencji chirurgicznej są niewidoczne, a widoczne blizny i bliznowce są wykluczone. Wgłębienie powstaje poprzez usunięcie nadmiaru tkanki tłuszczowej i zaciśnięcie mikro nacięć nićmi chirurgicznymi. Przyjemnym bonusem jest to, że po zabiegu efekt jest natychmiast widoczny (czytaj też: "Weekendowa chirurgia plastyczna: 3 miniooperacje z maksymalnym efektem").

Operacja plastyczna wgłębienia nie wymaga specjalnego przygotowania i jest przeprowadzana bez względu na cechy typu skóry i wiek (choć bezwzględnie wymaga ukończenia 18 lat), ale jak każda operacja ma szereg przeciwwskazań. Aby zostać "dopuszczonym" do dympektomii, wstępne badanie lekarskie nie powinno wykazywać chorób układu krążenia, ostrych infekcji, procesów onkoprocesowych, słabej krzepliwości krwi. Zabronione jest również wykonywanie zabiegów chirurgii plastycznej w okresie ciąży i laktacji.

Specyfika odzyskiwania

W ciągu pierwszych dwóch tygodni dołeczki będą zawsze widoczne: nie będziesz musiała się nawet uśmiechać, aby zauważyć zmiany w lustrze. Po resorpcji szwów efekt jest widoczny przy napięciu mięśni - w momencie śmiechu lub uśmiechu.

Bershka

Kluczem do udanego powrotu do zdrowia i długotrwałych rezultatów jest przestrzeganie zaleceń lekarza i zwracanie uwagi na swoje ciało w okresie rekonwalescencji. Opuchlizna i dyskomfort w okolicy policzka przez dwa do trzech dni po zabiegu są normalne, ponieważ zabieg wykonywany jest przez jamę ustną.

Aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji, lekarz przepisuje antybiotyk i środek antyseptyczny do regularnego płukania jamy ustnej. Konieczne będzie również ograniczenie diety: należy unikać słonych, pikantnych, gorących i zbyt twardych pokarmów, które trzeba bardzo dokładnie przeżuwać. Idealne są zupy, kaszki, smoothie i przeciery. Mycie zębów powinno być wykonywane niezwykle delikatnie. Ponieważ uraz tkanek jest bardzo niewielki, nie ma potrzeby korzystania ze zwolnienia lekarskiego lub urlopu: można wrócić do pracy niemal od razu.

O ekspercie:

Dmitry Sergeevich Skvortsov

Renomowany chirurg plastyczny, laureat nagrody Kryształowy Lotos 2019 w kategorii "Najlepszy chirurg plastyczny w zakresie rynoplastyki", autor techniki "French Cheeks" oraz korekcji ciała po porodzie "Ideal Mother".