3 lipca 2021 Udostępnij

Jak zapanować nad swoim metabolizmem?

"Kiedyś mogłam łatwo regulować swoją wagę: wystarczyło ograniczyć ilość jedzenia na dzień lub dwa, a dodatkowe kilogramy znikały. Ale teraz to nie działa (niedawno skończyłam 40 lat). Przez kilka dni mogłam jeść bardzo mało, ale moja waga się nie zmieniała. Domyślam się, że problem tkwi w moim metabolizmie. Co z tym zrobić? Proszę o radę, jaki jest najlepszy sposób na pozbycie się kilku zbędnych kilogramów.

Bershka

Z czasem nawet niewielkie nadwyżki mogą prowadzić do problemów z sylwetką. Jak mówi przysłowie: "albo pozbędziesz się złych nawyków, albo one zostaną z ciebie". A jeśli wcześniej krótkotrwały wysiłek woli dał wynik, to z wiekiem ważne staje się ponowne rozważenie nawyków żywieniowych.

Prowadź dzienniczek żywieniowy, aby śledzić "puste" kalorie wprowadzane do organizmu. Wskazane jest również blanszowanie lub duszenie warzyw z rodziny krzyżowych (wszystkie rodzaje kapusty). Wyeliminuj z diety rośliny psiankowate - ziemniak, pomidor, papryka, bakłażan - a dodaj owoce morza (ryby morskie, kalmary). Należy jak najwięcej się ruszać - co najmniej przejść 10 tys. kroków dziennie. Aby Twój system kontroli apetytu dobrze funkcjonował, potrzebujesz co najmniej 6 godzin snu. Żadnych laptopów ani mediów społecznościowych w łóżku! Ważne jest, aby wyeliminować "zanieczyszczenie" światłem: zawiesić grube zasłony w sypialni, usunąć wskaźniki świetlne, po 18 godzinach używać tylko oświetlenia o ciepłym spektrum. Ułatwia zasypianie i poprawia jakość snu poprzez stosowanie melatoniny w dawce 1,5 mg lub większej na 30 minut przed snem. Eliminacja stanów niedoboru przy pomocy nutraceutyków może pomóc przywrócić młodość i smukłość. Szczególnie problematyczny jest niedobór witamin, zwłaszcza witaminy D3, której niski poziom powoduje zachcianki na węglowodany proste. Najważniejszym czynnikiem jest również wystarczające spożycie wody pitnej. Jego niedobór w organizmie prowadzi do przyspieszonych procesów starzenia się. Wystarczająca ilość wody pomaga w efektywnej pracy systemu kontroli apetytu. Należy jednak pamiętać, że ważne jest, aby wybierać wodę o dobrych właściwościach organoleptycznych. Nie należy zapominać o przeprowadzaniu raz na rok lub pół roku badania czynności tarczycy. Do badania wyznacza endokrynologa po przeprowadzeniu badania fizykalnego i zebraniu wywiadu. Poza podstawowymi badaniami, wskazaniami są hemoglobina glikowana, białko C-reaktywne i poziom kortyzolu.