19 lutego 2022 Udostępnij

Kompletny przewodnik po oczyszczaniu twarzy: rodzaje i zalecenia dla poszczególnych typów skóry

Nasza skóra każdego dnia znajduje się na celowniku stresu, niezdrowej diety i negatywnych wpływów środowiska: miejski kurz, toksyny, resztki makijażu, zmieszane z wydzielinami skóry, stopniowo zatykają pory, prowadząc do ziemistej cery i przedwczesnego starzenia się. Oczyszczanie twarzy pozwoli Ci przywrócić skórze blask i sprawi, że Twoja uroda nabierze nowego blasku. O tym, co to jest i jak go wybrać, rozmawialiśmy z Evgenią Solopenkovą, kosmetyczką, trychologiem, dermatologiem i dietetykiem.

Po pierwsze, oczyszczanie skóry to codzienny etap pielęgnacji, bez którego nawet pomoc kosmetyczki będzie mało skuteczna i krótkotrwała. Współczesna kosmetologia umożliwia dobór zabiegu oczyszczania twarzy w zależności od rodzaju skóry i potrzeb pacjenta. Można wyróżnić następujące podstawowe rodzaje oczyszczania twarzy:

  • Mechaniczna

  • Sprzęt (z wykorzystaniem ultradźwięków, próżni lub metod sprzętowych)

  • Chemiczny (ponieważ polega na użyciu kwasów złuszczających, często nazywany jest również atraumatycznym)

W naszym materiale szczegółowo omówimy każdy rodzaj oczyszczania, tak abyś po przeczytaniu tego materiału mógł łatwo określić, która opcja jest dla Ciebie odpowiednia.

Czyszczenie mechaniczne

Obejmuje ona następujące etapy: bezpośrednie przygotowanie skóry (parowanie pośladków) oraz manualne leczenie zaskórników za pomocą dodatkowych narzędzi. Zabieg wskazany jest dla osób z cerą tłustą, z zatkanymi porami i trądzikiem (bez stanów zapalnych).

Należy jednak pamiętać, że jest to dość traumatyczny zabieg, więc nie należy go wykonywać, jeśli masz wrażliwą skórę lub couperose. Wielu ekspertów zgadza się, że ta metoda jest przestarzała, ponieważ obecnie dostępne są inne, mniej traumatyczne rodzaje oczyszczania, z krótszym czasem rekonwalescencji.

Czyszczenie maszynowe

W zależności od zastosowanej technologii, istnieją następujące możliwości czyszczenia sprzętu.

Czyszczenie ultradźwiękowe

Za pomocą specjalnej maszyny kosmetyczka poddaje problematyczne obszary skóry działaniu fal dźwiękowych o wysokiej częstotliwości, które wybijają z porów kurz, sebum, drobne pozostałości kosmetyków oraz usuwają martwe komórki. Towarzyszący zabiegowi mikromasaż poprawia ukrwienie tkanki skórnej. Takie oczyszczanie ma jednak pewną wadę: pozostawia głębokie zaskórniki nieleczone. Plusem jest to, że jest nieurazowy i nie wymaga rehabilitacji.

Mycie ultradźwiękowe może być bezpiecznie wykonane w przeddzień ważnego wydarzenia i może być łączone z innymi technikami kosmetycznymi. Dla posiadaczy skóry normalnej, będzie on w zupełności wystarczający do odpowiedniego oczyszczenia, ale w przypadku skóry problematycznej lub tłustej lepiej wybrać inne techniki.

Odkurzanie

Odkurzacz to specjalne urządzenie z dyszą, które działa jak odkurzacz i wyciąga zanieczyszczenia z porów. Odkurzanie jest delikatne, bezbolesne i nie pozostawia podrażnień na skórze. Zapewnia odczuwalny efekt liftingu, dotlenienia komórek i zwiększenia napięcia skóry. Uwaga - ze względu na wyraźny efekt drenażu technika ta jest przeciwwskazana w przypadku:

  • Trądzik zapalny, podrażnienia;

  • Skóra sucha, wrażliwa;

  • Dermatozy i rozszerzone naczynia.

Odkurzacz Electrolux EEG41IW - porównanie z podobnymi modelami.

Złuszczanie węgla

Peelingi węglowe pomagają usunąć martwy naskórek i zanieczyszczenia, wygładzają skórę, przywracają zdrowy wygląd cery i usuwają istniejącą pigmentację. Oprócz efektu estetycznego, peeling węglowy ma również działanie przeciwzapalne i antybakteryjne, ponieważ zabieg laserowy niszczy patogenne środowisko skóry. Peelingi dwutlenkiem węgla są zabiegiem bezbolesnym, ale wymagają długotrwałej kuracji (czytaj też: "Karboksyterapia: jak dwutlenek węgla może odmłodzić").

Oczyszczanie chemiczne

Peeling chemiczny to zabieg kosmetyczny polegający na usuwaniu martwych komórek naskórka za pomocą specjalnie dobranej kompozycji chemicznej. Skóra po zabiegu jest gładsza i bardziej wyrównana, z wyraźną poprawą kolorytu cery. Czynnik doświadczenia lekarza jest ważny dla prawidłowego wykonania tego zabiegu, dzięki czemu będziesz świecić po zabiegu i nie będziesz cierpieć z powodu powikłań (czytaj też: "Jak wrócić do zdrowia po peelingu chemicznym?").

P.S.:

Nie zapominaj, że piękno Twojej skóry zaczyna się od wewnątrz, dlatego najpierw skup się na odżywianiu i zdrowym stylu życia, a następnie na właściwej pielęgnacji domowej i zabiegach kosmetycznych, w tym oczyszczaniu skóry.