10 lipca 2021 Udostępnij

Szaleństwo na punkcie chirurgii plastycznej: jak Koreanki zmieniają się nie do poznania

Od lat media gorąco dyskutują o tym, jak koreańscy chirurdzy w magiczny sposób zmieniają kształt twarzy i sylwetki, a ich wyjątkowe umiejętności są legendarne. O najpopularniejszych operacjach w Kraju Porannej Świeżości rozmawialiśmy z Otari Gogiberidze, chirurgiem plastycznym i założycielem Beauty Time Clinic.

Popularność chirurgii estetycznej w Korei Południowej jest naprawdę uderzająca. W samym Seulu znajduje się ponad 600 klinik oferujących iniekcyjne i chirurgiczne metody zmiany wyglądu. Co więcej, nie tylko Koreańczycy, ale również obcokrajowcy aktywnie korzystają z osiągnięć miejscowej medycyny. W 2017 roku dziesiątki tysięcy turystów medycznych wydało około 190 milionów dolarów na operacje plastyczne w Korei Południowej, a liczby te rosną z roku na rok.

Kiedyś uważano, że chirurgia plastyczna jest tak popularna w Azji z powodu chęci upodobnienia się miejscowych do Europejczyków, ale to stwierdzenie straciło już na aktualności. Koreanki dążą do dostosowania się do uniwersalnych pojęć piękna, proporcji i symetrii. Można sądzić, że w różnych krajach obowiązują różne standardy piękna, a co za tym idzie, różne procedury są popularne.

Na przykład w Korei Południowej operacje zmiany konturów ciała, takie jak protezowanie piersi, korekcja pośladków, operacje plastyczne brzucha, są praktycznie niedostępne. A w USA 3 najpopularniejsze zabiegi estetyczne to powiększanie piersi, liposukcja i abdominoplastyka. Koreanki mają zazwyczaj łagodniejsze linie kości policzkowych, podczas gdy Europejki szaleją na punkcie swoich wysokich, wyrazistych kości policzkowych, jak u top modelek. Koreanki również znacznie rzadziej poddają się zabiegom wstrzykiwania wypełniaczy w usta, a dla nas jest to jeden z najpopularniejszych zabiegów. Jakie operacje plastyczne są szczególnie pożądane w Korei Południowej?

Blepharoplastyka

Operacje korekcji powiek górnych i dolnych są popularne na całym świecie. Ale w Rosji robimy to najczęściej w celu zwalczania zmian związanych z wiekiem - grawitacyjnego zwiotczenia tkanek, utraty elastyczności skóry powiek. W Korei Południowej, plastikowe powieki są wykonywane głównie przez młode dziewczyny w wieku 20-30 lat, aby zmienić kształt górnej powieki.

Fakt, że azjatycki typ wyglądu charakteryzuje się słabo zaznaczoną lub nieobecną fałdą górnej powieki. Ta cecha jest poważną przeszkodą dla południowokoreańskich dziewczyn, jeśli chodzi o makijaż. Dodatkowo, taka budowa powiek nadaje wyrazowi twarzy nieco zmęczony, znużony wygląd.

Oprócz tego koreańscy chirurdzy umiejętnie tworzą nowy kształt górnej powieki i jednocześnie mogą skorygować nacięcie oczu, podnieść lub obniżyć zewnętrzny kącik lub usunąć przepukliny pod dolnymi powiekami.

Rhinoplastyka

Rhinoplastyka jest również popularna w Europie i Ameryce, ale wymagania południowokoreańskich dziewcząt są inne. W przypadku wyglądu europejskiego chirurdzy często pracują z tkankami miękkimi: korygują czubek nosa, wielkość i kształt nozdrzy.

Azjatycki wygląd sugeruje spłaszczoną twarz z szerokim nosem, dlatego rhinoplastyka w Korei jest często ukierunkowana na zmianę kształtu grzbietu nosa, aby uczynić go bardziej wąskim i wyrazistym oraz stworzyć elegancki kontur w tym obszarze. Korekcja czubka nosa w przypadku przerzedzenia nosa jest również pożądana (czytaj również: "Rhinoplastyka: subtelności medycyny estetycznej").

Mentoplastyka

Operacja podbródka jest bardzo częstym zabiegiem wśród koreańskich kobiet. Często są one naturalnie okrągłe, bez wyraźnego kąta podbródkowego, dlatego też często poddawane są korekcji w tym obszarze. Za pomocą indywidualnie stworzonych implantów silikonowych można ukształtować smukły, ostry podbródek, co natychmiast zmienia wrażenie wyglądu.

Bershka

Iniekcje w tym obszarze są również popularne wśród Koreanek i jest to skuteczna metoda korekcji, która może być stosowana jako "próba" przed plastyką. Europejki częściej proszą o jędrny, wyrazisty podbródek, natomiast Azjatki często dążą do uzyskania cienkiego, ostrego rogu w tym obszarze.