7 kwietnia 2021 Udostępnij

Wszystko o kosmetykach - na czym nie warto oszczędzać

W dzisiejszych czasach półki gabinetów kosmetycznych oferują niewiarygodną ilość pięknych kosmetyków, a strony blogerów w sieciach społecznościowych i reklamy pełne są opowieści o "magicznych" eliksirach młodości. Jednocześnie ich ceny są tak różne, że dokonanie wyboru jest niezwykle trudne dla każdego, nawet dla osoby znającej się na rzeczy.

Segmenty kosmetyków: sztuczki cenowe i marketingowe

Na początek, na koszt każdego produktu kosmetycznego składają się dwa główne aspekty - koszt opakowania (samo opakowanie plus koszty marketingowe) oraz koszt surowców, z których produkt jest wykonany. Kosmetyki dzieli się umownie na trzy poziomy lub segmenty - rynek masowy (tani), segment średniej ceny i segment luksusowy.

Produkty kosmetyczne z kategorii mass market przeznaczone są do masowej konsumpcji i nie mają znaczącego wpływu na skórę, dlatego takie kosmetyki są odpowiednie dla młodej skóry, która nie wymaga korekty, a jedynie utrzymania jej jakości.

Kosmetyki ze średniej półki cenowej, z reguły zawierają więcej składników aktywnych, ale nie powodują radykalnych zmian, choć ich reklamy mogą opowiadać o cudach przemiany i niesamowitym efekcie.

Formuły kategorii produktów luksusowych są opracowywane w celu wyeliminowania konkretnych problemów kosmetycznych, ale na ich cenę wpływa nie tylko wartość składników, ale także czynnik sławy marki - innymi słowy, zawsze istnieje ryzyko przepłacenia, i to nie mało.

Warto zauważyć, że podział produktów według kategorii cenowej i poziomu "elitarności" marki jest tylko chwytem marketingowym. Na koszt produktu może mieć również wpływ długość badań laboratoryjnych i prac rozwojowych, które zostały przeprowadzone przed jego powstaniem. Jednak nie wszystkie luksusowe marki zawierają optymalne stężenie składników aktywnych, a jeśli Twoja skóra ma jakiekolwiek problemy lub osobliwości, powinnaś rozważyć wybór kosmetyków wspólnie z kosmetyczką (przeczytaj też: "5 powodów, dla których warto od razu umówić się na wizytę u kosmetologa").

Należy również zrozumieć, że żaden krem nie pomoże Ci pozbyć się głębokich zmarszczek - taki efekt można osiągnąć tylko za pomocą botoksu, wypełniaczy, mezoterapii, biorewitalizacji itp., ale aby poprawić kolor, do pracy z pigmentacją i drobne linie produkty do pielęgnacji skóry na pewno pomóc.

Na czym nie należy oszczędzać?

Kupując krem, koniecznie przestudiuj jego skład, niezależnie od tego, co mówi o nim Twoja ulubiona blogerka kosmetyczna. Najlepiej jest współpracować z profesjonalistą w dziedzinie urody przy wyborze domowych zabiegów pielęgnacyjnych.

Jeśli musisz skąpić na makijaż, upewnij się, że jest to ilość, a nie jakość. Twoja szafka łazienkowa będzie miała mniej rurek, ale wszystkie będą skuteczne.

Pamiętaj, że możesz używać drogich kosmetyków dekoracyjnych, ale jeśli zaniedbasz lub skąpisz na podstawowe produkty pielęgnacyjne (do oczyszczania, tonizowania i odżywiania), Twoja skóra nie będzie Ci za to wdzięczna i "odwdzięczy" się stanem, który trudno będzie ukryć nawet przy użyciu mocy najlepszych produktów luksusowych w swoim segmencie. W rzeczywistości, zadbana skóra nie wymaga kamuflażu, bo po prostu nie ma nic do ukrycia (czytaj też: "Tak piękna: 3 typy wyglądu, które nie potrzebują jasnego makijażu"). Eksperci zalecają, by nie oszczędzać na kremach nawilżających i odżywczych. Wybieraj produkty w tubie lub z dozownikiem - wtedy nigdy nie dostaną się do niego bakterie i nie będzie się utleniał.

Bershka