17 kwietnia 2021 Udostępnij

6 nieoczywistych (i poważnych) powodów, dla których boli Cię brzuch

Ból jest uniwersalnym sygnałem złego samopoczucia fizycznego. I nie zawsze ból brzucha jest związany z problemami trawiennymi. W szczególności ból w tej okolicy może być spowodowany nieprawidłowościami w układzie rozrodczym, moczowym i naczyniowym, a także rozwojem nowotworów w jamie brzusznej. Lekarz SM-Clinic opowiedział nam o najbardziej nieoczywistych przyczynach bólu brzucha.

Powód nr 1: ból spowodowany infekcjami dróg moczowych

Ból podbrzusza (zarówno prawego jak i lewego) może wystąpić przy zakażeniach dróg moczowych (odmiedniczkowe zapalenie nerek, zapalenie pęcherza moczowego). Ze względu na specyfikę anatomii, infekcje te występują częściej u kobiet niż u mężczyzn. Przy zapaleniu pęcherza moczowego bólowi często towarzyszy częste i bolesne oddawanie moczu oraz krew w moczu. W niektórych przypadkach ból może "promieniować" do dolnej części pleców. Może wystąpić wzrost temperatury ciała, objawy ogólnego zatrucia - osłabienie, ból głowy, nudności, wymioty. Leczeniem tego typu patologii zajmuje się zazwyczaj urolog.

Przyczyna numer 2: kolka nerkowa

Kolka nerkowa jest ostrym stanem, który występuje w wyniku zablokowania odpływu moczu z górnych części układu moczowego. Głównym objawem jest intensywny ból w okolicy lędźwiowej, a także w bocznych częściach brzucha, pachwinach i zewnętrznych częściach narządów płciowych. Co więcej, objawy mogą pojawiać się zarówno w całkowitym spoczynku, jak i podczas ruchu. Należą do nich: szybkie oddawanie moczu, któremu czasami mogą towarzyszyć ostre bóle i dyskomfort, nudności i wymioty.

Powód № 3: Ból przy patologii żeńskich narządów płciowych

Najczęściej u kobiet ból podbrzusza związany jest z patologią ginekologiczną. W przypadku jakiegokolwiek bólu w podbrzuszu - ostrego, bolącego, ciągnącego, regularnie powracającego - należy skonsultować się z lekarzem. Jedną z możliwych przyczyn takich bólów jest bolesne nieregularne miesiączkowanie, które jest powszechne u młodych dziewcząt w okresie dojrzewania i formowania się cyklu miesiączkowego.

Choroby zapalneZapaleniu jajowodów i jajników (adnexitis, salpingo-oophoritis) towarzyszy zwykle ciągnący się, bolesny ból w podbrzuszu po stronie dotkniętego przydatku. Przyczyną może być proces zapalny wywołany przez mikroorganizmy chorobotwórcze. W grupie ryzyka zachorowania na salpingoophoritis znajdują się młode kobiety (poniżej 30 roku życia). Najczęściej jest to spowodowane dużą liczbą partnerów seksualnych, zaniedbywaniem barierowych metod antykoncepcji. W tym przypadku pacjenta może zaniepokoić intensywny ból w podbrzuszu, gorączka, osłabienie. Dyskomfort w podbrzuszu nasila się podczas aktywności fizycznej, współżycia seksualnego, w niektórych fazach cyklu, a także podczas zaburzeń miesiączkowania (czytaj też: "9 nieoczywistych przyczyn zaburzeń cyklu miesiączkowego (poza ciążą)").

Endometrioza .

Jest to choroba, w której komórki endometrium (wewnętrznej warstwy macicy) rozrastają się poza macicę i w innych narządach (przydatki, pochwa, a nawet jama brzuszna). Najczęściej dolegliwości bólowe związane z tą chorobą nasilają się w okresie przedmiesiączkowym i menstruacyjnym. Zwykle dokucza ból w podbrzuszu, pachwinach i okolicy łonowej. Leczenie zalecane przez położnika-ginekologa w sposób indywidualny lub zachowawczy, lub - chirurgiczny.

Powód nr 4: ostra patologia ginekologiczna (pęknięty jajnik, skręcenie i pęknięte torbiele jajników)

Pęknięty jajnik to naruszenie integralności tkanki tego narządu. Może się ona rozwinąć w wyniku pęknięcia pęcherzyka w czasie owulacji. Chorobie towarzyszy uszkodzenie ścian naczyń krwionośnych jajnika, krwawienie do jamy brzusznej. Przeciążenia fizyczne, stosunki płciowe itp. mogą wywołać pęknięcie jajnika. Ból spowodowany pęknięciem jajnika jest zwykle silny, w podbrzuszu, po prawej lub lewej stronie, w zależności od tego, który jajnik został uszkodzony. Ciśnienie krwi może gwałtownie spaść, a skóra może stać się blada. Taki stan wymaga nagłej interwencji chirurgicznej.

Powód nr 5: nowotwory (mięśniak macicy)

Mięśniak macicy jest łagodnym nowotworem, w którym w jamie macicy lub jej ścianach tworzą się węzły tkanki mięśniowej lub łącznej. Mięśniak macicy jest najczęstszą chorobą ginekologiczną. Guz może osiągnąć duże rozmiary i wywierać nacisk na sąsiednie narządy, powodując dokuczliwy i ciągnący ból w podbrzuszu. Mięśniakowi może towarzyszyć krwawienie z pochwy. Leczenie mięśniaka macicy, który osiągnął duże rozmiary, odbywa się tylko poprzez operację.

Przyczyna ¹6: ciąża pozamaciczna

Ciąża pozamaciczna to implantacja zapłodnionej komórki jajowej poza jamą macicy, np. w jajowodzie. Takiej ciąży towarzyszy dokuczliwy ból promieniujący do dolnej części pleców. Wraz z rozwojem zarodka zwiększa się nacisk na tkankę jajowodu, co prowadzi do jego pęknięcia. Schorzeniu towarzyszy silny ból, rozwój krwawienia wewnętrznego. Bez interwencji chirurgicznej w tym przypadku nie ma wyjścia.

P.S.:

W przypadku jakiegokolwiek bólu w podbrzuszu - ostrego, bolącego, ciągnącego, regularnie powracającego - konieczna jest konsultacja z lekarzem. Samodzielne leczenie bólu brzucha jest przeciwwskazane. Pamiętaj: zażywanie środków przeciwbólowych - to nie jest rozwiązanie. Po prostu wyeliminujesz symptom, ale nie rozwiążesz problemu. Tylko wykwalifikowany specjalista może Ci w tym pomóc.