12 marca 2021 Udostępnij

Czujesz się chronicznie zmęczony? Sprawdź swój stan zdrowia

Przyczyny

W rzeczywistości, niedociśnienie jest poważnym problemem, który może prowadzić do najbardziej tragicznych konsekwencji. Niestety, często nie zwracamy uwagi na znaki ostrzegawcze, zwalając wszystko na zmęczenie, brak snu i inne czynniki, które znacznie komplikują nam życie, nawet przy braku jakiejkolwiek choroby. Niskie ciśnienie krwi jest jednak powodem do zastanowienia się i zwrócenia uwagi na pracę swojego organizmu. Pozornie błahe przyczyny i styl życia mogą być pierwszymi krokami do poważnej choroby, dlatego zanim będzie za późno, należy poznać możliwych "prowodyrów" tego stanu rzeczy. Nadmierne napięcie nerwowe. Najczęstszą przyczyną niskiego ciśnienia krwi może być najzwyklejszy stres, który towarzyszy nam wszędzie - napięty grafik, ataki paniki, od których czasem niełatwo się uwolnić. W tym przypadku, z przewlekłym stresem może pomóc poradzić sobie z lekkimi środkami uspokajającymi, które można kupić w każdej aptece bez recepty, jak również normalizacji reżimu. Uwierzcie mi - praca to nie wszystko. Pozwól sobie na krótką przerwę, weź dzień wolny w pracy, wyjdź na spacer, spędź czas z rodziną, podejmij jakiekolwiek przyjemne zajęcie, które pozwoli Ci uporządkować myśli. Wraz z nadwyrężeniem nerwowym odejdą i nieprzyjemne objawy. Już po kilku godzinach relaksującego odpoczynku, wykluczającego wszelkie denerwujące rozmowy, oglądanie wiadomości itp. poczujesz, że czujesz się lepiej: bóle głowy ustępują, do kończyn wraca ciepło, oddychanie staje się łatwiejsze.

Niedożywienie. Zdrowe odżywianie jest gwarancją prawidłowego funkcjonowania wszystkich narządów naszego organizmu. Włączenie pełnowartościowej diety prowadzi do normalizacji ciśnienia krwi. Pierwszą rzeczą, o której musisz pomyśleć, jest solidne, pożywne śniadanie, które da Ci energię na cały dzień. Przekąski również powinny być brane pod uwagę - upewnij się, że Twój żołądek nie jest gotowy na czekanie cały dzień na kolejny posiłek. Szczególnie na ciśnienie krwi wpływa łaknienie niezdrowej żywności, takiej jak słodycze (z wyjątkiem czekolady), fast foody i konserwy. Zadbaj o to, by odżywiać się zgodnie z wszelkimi zasadami proponowanymi przez współczesnych dietetyków: włącz do swojej diety produkty bogate w żelazo i cynk - nie tylko zapewnią Ci ciepło w chłodne dni, ale także unormują pracę naczyń krwionośnych, co ma bezpośredni związek z ciśnieniem. Brak witamin E, C, B. Szczególnie w miesiącach zimowych odczuwamy niszczący niedobór witamin. Aby nadrobić te braki, należy ponownie przejrzeć swój jadłospis. Na przykład, witamina E w obfitości jest zawarta we wszystkich odmianach orzechów, w celu uzupełnienia zapasów witaminy C - spójrz na słodką paprykę, kapustę, a także maliny, borówki i żurawiny, zarówno świeże, jak i mrożone, jak mówią eksperci - zamrażanie nie pozbawia jagód użytecznych właściwości. Jeśli chodzi o witaminy z grupy B, to są one zawarte w produktach ubocznych.

Zmniejszona ogólna odporność organizmu i choroby zakaźne. Ponownie - deszczowa jesień i mroźna zima to nie czas na chwalenie się hartowaniem żelaza, postaraj się ubierać cieplej, w miarę możliwości zrewiduj swoją garderobę - ubrania wykonane z naturalnych materiałów potrafią zatrzymać ciepło, a tym samym uchronić Cię przed niepotrzebnymi przeziębieniami. Nie rezygnuj z profilaktyki - wychodź na spacery na świeżym powietrzu i nie zapominaj o relaksujących kąpielach z wyciągami ziołowymi. Zależność meteorologiczna. Szczególnie podatne na uzależnienia meteorologiczne są osoby cierpiące na różne choroby przewlekłe, od zapalenia stawów po dystonię naczyniową, a nawet istnieje pewien rodzaj zaburzeń nerwowych, które objawiają się tylko w związku ze zmianami pogody, tzw. metoneuroza. Praktycznie nie da się pokonać tego nieszczęścia raz na zawsze, ale można złagodzić odczucia. Weź doustnie, więcej odpoczywaj, w momentach gwałtownych zmian pogody z jednego stanu w drugi, spróbuj uwolnić się od aktywności fizycznej - spędź wieczór w domu, najlepiej pozbywając się jasnego światła.

Konsekwencje

Nudności i osłabienie. Konsekwencje te nie zagrażają życiu. Ale dla ogólnego stanu zdrowia jest to dość zauważalne. Niskiemu ciśnieniu krwi towarzyszy zazwyczaj ogólne osłabienie, bóle głowy i mdłości. Najbardziej przykre jest to, że im dłużej odwleka się proces leczenia, tym szybciej pogarsza się Twój stan, co oznacza, że prawie cały czas będziesz musiał pozostawać w stanie letargu. Możesz nagle zasłabnąć, Twoimi wiernymi towarzyszami będą zawroty głowy. A jeśli ciśnienie krwi spadnie poniżej poziomu, który jest normą dla osoby z hipotensją, stanie ona w obliczu poważnego zagrożenia, które może spowodować poważne konsekwencje zdrowotne. Zagrożenie życia. To nie jest żart, zaniedbany stan może być prawdziwym zagrożeniem dla Twojego życia. Zbyt drastyczny spadek ciśnienia krwi może grozić Ci co najmniej pobytem na oddziale szpitalnym: ponieważ proces ten wiąże się ze znacznym ograniczeniem dopływu krwi i tlenu do ważnych dla życia organów. Śmierć tkanek tych dotkniętych narządów może prowadzić do zawału serca, niewydolności nerek, udaru mózgu i innych katastrofalnych skutków pozornie niewielkiej aberracji.

Czas na wizytę u lekarza

Oprócz przestrzegania prostych zasad, które zapewnią stopniowe unormowanie ciśnienia krwi, należy pamiętać o najprostszych zasadach bezpieczeństwa. Kiedy więc powinieneś przestać odkładać wizytę u lekarza? Jeśli spadek ciśnienia doprowadził do stanu omdlenia lub utraty przytomności, nie należy zwlekać z konsultacją z lekarzem specjalistą na temat nieprzyjemnych objawów. Jeśli oprócz niedociśnienia występuje silne zmęczenie, brak witalności i energii, które uniemożliwiają normalne życie i pracę, należy również skonsultować się z lekarzem rodzinnym. Jeśli niskiemu ciśnieniu krwi towarzyszą silne mdłości, mrowienie w okolicy serca, wymioty i ataki paniki, to wszystko mogą być objawy zawału serca.

Źródło zdjęć: Getty Images

Tekst: Sasha Barinova