10 października 2021 Udostępnij

Na co przeznaczamy kalorie w ciągu dnia

Liczba spalanych kalorii zależy bezpośrednio od Twojej wagi, płci, intensywności ćwiczeń i tempa metabolizmu. Jak widać, poniższe liczby są bardzo wstępne. Można je jednak znaleźć na większości specjalistycznych stron internetowych poświęconych obliczaniu kalorii. Są one uważane za średnią statystyczną, co w naszym przypadku oznacza, że są odpowiednie dla kobiet ważących od 65 do 70 kilogramów. Nawet jeśli Twoja waga jest inna, nasze dane dotyczące zużycia kalorii mogą dać Ci dobre wyobrażenie o tym, jak pracuje Twój organizm i jaką energię spalasz w ciągu dnia.

Poranek

Czy Twój poranek zaczyna się od kawy i croissanta, czy od płatków i warzywnego smoothie? Nie, z ścieleniem łóżka (35 kcal), prysznicem (10 minut - 40 kcal), robieniem śniadania (75 kcal), następnie zmywaniem naczyń (50 kcal), makijażem (60 kcal) ze stylizacją (141 kcal) i oczywiście wybieraniem i przymierzaniem ubrań (93 kcal). Jeśli masz psa, spacer z nim będzie kosztował cię 200 kcal w 40 minut.

Podróż do pracy również nie pozostanie bez echa. Istnieje jednak wiele różnych opcji, więc wybierz tę, która najbardziej Ci odpowiada. Jazda samochodem będzie Cię kosztować 90 kcal na godzinę; chodzenie da Ci 270 kcal, ale transport publiczny dostarcza 70 kcal, gdy siedzisz i 120 kcal, gdy stoisz.

Dzień

Dzień składa się z wielu czynności, od pisania maili (80 kcal/godz.) i rozmawiania przez telefon (50 kcal/godz.) do przesiadywania przy chłodnicy z wodą (80 kcal/godz.).

Szacuje się, że przeciętny pracownik biurowy, pracując przez osiem godzin, zużywa około 550 kcal/godzinę w warunkach lekkiego stresu. Praca ta wiąże się z różnego rodzaju papierkową robotą, rozmowami telefonicznymi, korespondencją pocztową i sporadycznym spacerem do czajnika. Ogólnie rzecz biorąc, to co zwykle, bez nadmiernego wysiłku fizycznego.

Osoby wykonujące zawody związane ze szkoleniem lub usługami, które oznaczają, że spędzają dużo czasu w ruchu i kontaktach z innymi ludźmi, mogą spożywać nawet 1000 kcal dziennie. Taka praca oznacza, że spędza się dużo czasu na nogach, trzeba się dużo przemieszczać i dużo rozmawiać, co oczywiście jest bardzo energochłonne. Dodatkowo, stres związany z wykonywaną pracą również wpływa na ilość spalanych kalorii. Jednak taką samą ilość kalorii mogą spalić w ciągu dnia osoby, których praca polega na zajmowaniu się domem. Sprzątanie, gotowanie i opieka nad dziećmi również należą do tej kategorii.

Największe dzienne dopalacze mają oczywiście ci, których praca jest bezpośrednio związana z wysiłkiem fizycznym - ładowacze, robotnicy, pracownicy budowlani, remontowi i sportowcy. Można mówić już o 2000 kalorii na dzień roboczy.

Ciekawe jest również to, ile nasz mózg spala w ciągu dnia. Badania pokazują, że przy braku wysiłku umysłowego, mózg spala do 400-500 kcal dziennie. Jeśli Twoja praca wymaga od Ciebie wykonywania zadań wymagających dużej koncentracji i obciążenia umysłowego, to gratuluję: Twój mózg spala dwa razy więcej kalorii. Emocje zwiększają wydatek energetyczny o 10-20% - zmartwienie, radość i strach powodują, że mózg pracuje ze zwiększoną intensywnością.

Wieczór

Wydatek kaloryczny wieczorem jest najniższy w ciągu dnia, co ma sens, biorąc pod uwagę, że pod koniec dnia wolimy odpoczywać i robić rzeczy relaksujące. Czytanie ulubionej książki przez godzinę będzie kosztowało Cię 29 kcal, a oglądanie telewizji 65 kcal. Ciekawe jest również to, że 10-15 minut śmiechu może spalić nawet 50 kalorii. Niektórzy eksperci porównują nawet 1 minutę śmiechu do 10 minut fitnessu.

Noc

Podczas snu organizm kontynuuje swoją ciężką pracę. W ciągu 8 godzin zdrowego snu człowiek może wydalić około 560 kcal. Jednak taka ilość jest spalana tylko wtedy, gdy kładziemy się spać w stanie zrelaksowanym, bezstresowym, w pomieszczeniu o komfortowej chłodnej temperaturze i pod warunkiem, że trzy godziny przed snem nie zjedliśmy nic tłustego, słodkiego i bardzo kalorycznego.

Podsumowując

Każda aktywność, czy to aktywna czy pasywna, zużywa energię. To, czy jest to więcej czy mniej, zależy od charakteru aktywności i typu ciała. Jeśli postawiłeś sobie za cel utratę wagi, pierwszą rzeczą, jaką powinieneś zrobić, jest przeanalizowanie swojego dnia pod kątem aktywności. Pomoże Ci to obliczyć przynajmniej przybliżoną liczbę kalorii, które spożywasz.

Drugim krokiem jest określenie liczby kalorii, które powinieneś spożywać w ciągu dnia zgodnie z normami medycznymi. Dla każdego wieku, wagi i wzrostu ilość ta jest obliczana indywidualnie. Aby uzyskać pomoc, najlepiej skonsultować się z dietetykiem, który pomoże Ci zaplanować dietę i zdecydować, jaki rodzaj diety powinieneś stosować.

Wreszcie, warto włączyć do swojego planu zajęć sport (przeczytaj też: "7 zasad wyboru trenera, aby ćwiczenia sprawiały przyjemność"). Aktywność fizyczna nie tylko pomoże Ci doprowadzić ciało do formy, ale także poprawi Twoje zdrowie i ustabilizuje Twój nastrój.