6 września 2018 Udostępnij

Wrzosy - kwiaty jesieni

Wrzosy, rosnące dziko na torfowiskach i na słonecznych skrajach lasów czy łąkach, występują w wielu legendach i podaniach na Wyspach Brytyjskich. U nas docenia się, je dopiero od pewnego czasu jako rośliny miododajne i ozdobne. Dla wielu osób są bardziej odporną alternatywą dla lawendy w ogrodzie.

Dlaczego wrzosy?

Sadzonki są tanie, a dobrze pielęgnowane wrzosy na odpowiednim podłożu mogą przetrwać nawet kilkanaście, dwadzieścia lat. Do tego nie są szczególnie wymagające – jeśli zapewnimy im właściwe warunki i podłoże, nie potrzebują wiele uwagi, nie trzeba ich często podlewać. Za to przez kilka jesiennych miesięcy będą zdobiły ogród kobiercem drobnych kwiatów. To więc rośliny, które niewielkim nakładem pozwolą cieszyć się kwitnącymi rabatkami. Wrzosy są owadopylne i powstaje z nich miód, ceniony ze względu na wpływ na zdrowie. Sadząc je w swoim ogrodzie nie tylko dbasz o populację pszczół i ekosystem okolicy, ale i o własne rośliny, takie jak zapylane przez owady kwiaty, rośliny owocowe i warzywne. A przy okazji cieszysz się widokiem licznych motyli, trzmieli i innych stworzeń. Różne odmiany wrzosów mogą mieć nieco inny czas kwitnienia i przybierają kolory kwiatów od fioletów, przez róże, po białe, a nawet żółtawe. Dzięki temu barwny kobierzec będzie zdobił ogród przez całą jesień.

Jak sadzić wrzosy?

Wrzosy zaczynają kwitnąć w drugim roku życia i właśnie wtedy się je najczęściej sprzedaje. Kupując donicę z kwitnącą sadzonką, można od razu wsadzić ją do ziemi w ogrodzie, gdyż właśnie na wrzesień przypada najlepszy moment. Można jednak sadzić wrzosy prawie przez cały rok, z wyjątkiem zimy. Stanowiska w ogrodzie powinny być nasłonecznione, wówczas wrzosy czują się najlepiej. Rośliny sadzi się w kępkach po 10-15 sadzonek ułożonych po około 20 cm od siebie. Należy wsadzić je dość głęboko, tak aby ziemia dotykała dolnych gałązek. Bardzo dobrze jest podsypać rabatki rozdrobnioną korą sosny – to zapobiegnie nadmiernemu wysuszeniu oraz przemarznięciu drobnych korzeni wrzosów.

Podłoże do wrzosów, nawozy i pielęgnacja

Żyzna, bogata ziemia ogrodowa nie jest wcale dla wrzosów najlepsza. Jest ona zbyt gęsta i zwarta, podczas gdy wrzosy potrzebują podłoża raczej luźnego i przepuszczalnego. Warto też wykonać drenaż, aby zapobiec zastojom wody po intensywnym podlewaniu lub w trakcie deszczów. Kluczowa jest też kwaśność gleby na poziomie pH 3, 5-5. Podłoże do wrzosów, jeśli nie kupujemy gotowego, powinno składać się z ziemi ogrodowej wymieszanej z kwaśnym torfem i sfermentowaną sosnową korą.
W trakcie wegetacji warto kontrolować kwaśność gleby i w razie potrzeby stosować nawozy zakwaszające. Wrzosy nie potrzebują intensywnego nawożenia, ale warto wybrać dopasowany do nich nawóz i stosować go np. raz w roku, na wiosnę. Jeżeli chodzi o podlewanie, powinno ono być obfite, ale nie za częste. Dobre podłoże i ściółka z kory zapobiegną zarówno gniciu korzeni, jak i nadmiernemu odparowywaniu wody między podlewaniami. Ważne jest wyrywanie chwastów, aby nie rywalizowały one z wrzosami o zgromadzoną w glebie wodę.
Warto wspomnieć jeszcze o dwóch rzeczach, które są ważne w uprawie wrzosów. Pierwszą jest mykoryza. W naturze wrzosy żyją w symbiozie z grzybnią w glebie. Warto więc zaszczepić strzępki grzybni na rabatkach, aby zapewnić roślinom ułatwione pobieranie pokarmu z podłoża. Drugą kwestią jest pielęgnacja na zimę. Mimo iż wrzosy to rośliny mrozoodporne, lepiej je okryć na zimę gałęziami iglaków lub włókniną. Nie należy natomiast przycinać gałązek przed zimą. Robi się to dopiero na wiosnę, tak aby nie ciąć poniżej granicy zdrewniałej części. Właściwe przycinanie i szczepienie mikoryzy pomogą wrzosom rozkrzewiać się szerokim, gęstym dywanem nad ziemią.
 

Z czym łączyć wrzosy?

Każdy, kto ma ogród lub duży, ukwiecony balkon, chce obserwować kwiaty przez jak największy rok. Stąd wybiera się rośliny, które dobrze czują się w swoim towarzystwie, ale kwitną w różnych okresach roku. I tak wrzosy można zestawić z wrzoścami – podobnymi do nich, ale kwitnącymi wiosną – oraz azaliami, czyli różanecznikami. Przez cały rok będą dobrze wyglądać w otoczeniu ozdobnych traw, mających często podobne wymagania glebowe. Nie wybieraj jednak gatunków bardzo agresywnych, które mogłyby pozbawiać wrzosy miejsca i wody. Postaw na trawy rosnące powoli. W ofercie Jysk Koszalin znajdziesz wszystko dla swojego ogrodu. 

Gramineae to rodzina obejmująca trawy ozdobne. Jest to ta sama rodzina, co gatunki przeznaczone na trawniki i zboża uprawne. Piękno liści traw ozdobnych przejawia się w ich różnorodności.

Jak wyglądają trawy ozdobne?
W zależności od odmiany mogą mieć różny kolor. Mogą być tak samo modre lub modre, jak i soczyście zielone. Ich łodygi mogą być cienkie jak włosy lub sztywne jak szczecina futra. Współcześni hodowcy nie zawsze są w stanie wyprodukować ciekawe odmiany traw ozdobnych. W Europie uprawiano je już wiele wieków temu. Flamandzcy mistrzowie uwiecznili na płótnie biało paskowane liście z trawy trzcinowej "Picta". W angielskich ogrodach w czasach wiktoriańskich na rabatach pojawiały się piękne odmiany pampasów i miskantów. Współczesna estetyka doskonale odnajduje się w wyrazistym, a zarazem eleganckim pokroju traw ozdobnych. Szczególnie upodobali je sobie projektanci z USA, Skandynawii i Niemiec.

Trawy są jednym z najbardziej odpornych gatunków roślin ozdobnych. Trawy mają zdolności adaptacyjne i z łatwością kolonizują nawet najtrudniejsze tereny. Często uważa się je za gatunki pionierskie, ponieważ pojawiają się jako pierwsze w miejscach, gdzie nie ma roślinności i ziemi. Są tolerancyjne na suszę i mogą się szybko regenerować. Specjalna strefa wzrostu u podstawy ich liści pozwala im kontynuować wzrost nawet po skoszeniu. Po każdym koszeniu trawnik szybko się regeneruje. Wydrążone, rurkowate źdźbła traw są niezwykle odporne na urazy mechaniczne i potrafią szybko zregenerować się po uszkodzeniu przez deszcz i silny wiatr.

Trawy ozdobne. Jakie rośliny sprawiają, że trawy wyglądają najlepiej?

Trawy ozdobne
Trawy ozdobne
Zdjęcie: Pixabay/paulbr75
Kiedy sadzić trawy ozdobne w ogrodzie
Większość traw ozdobnych można sadzić wiosną, po rozmarznięciu ziemi.

Mój ogród rozkwitł, odkąd zaczęłam sadzić trawy ozdobne. Nie jest on żyzny, więc gleba na mojej działce nie jest żyzna. To spowodowało, że krzewy ozdobne i byliny, które tu kwitły, potrzebowały więcej nawozu i ciągłego podlewania.

Z kolei trawom ozdobnym nie przeszkadza słaba gleba. Rosną jak szalone! Ich duże kępy świetnie wpływają na gości, co również zaobserwowałam. Nic dziwnego, że ich długie, cienkie liście i puszyste kwiatostany dodają ogrodowi zwiewności i delikatności. Pędy reagują na lekki powiew wiatru falując i przyjemnie szumiąc. Jest to wspaniały widok, szczególnie jesienią, kiedy trawy ozdobne mają najbardziej żywe kolory.