18 listopada 2018 Udostępnij

Miód akacjowy - sprzymierzeniec zdrowia na jesień i zimę

Lidl nowa gazetka Zobacz nasze ceny!

Współcześnie mnóstwo naturalnych produktów uznawanych jest za lekarstwo na rozmaite choroby. Nie każde z nic jednak charakteryzuje się tak wyjątkowym i niepowtarzalnym smakiem jak miód. Szczególną uwagę należy zwrócić na miód akacjowy, który stanowi źródło wielu substancji, dzięki którym możemy nie tylko poczuć się lepiej, lecz również poprawić swój wygląd.

Jest on pozyskiwany podczas kwitnięcia akacji, dzięki czemu charakteryzuje się słodkim smakiem i zapachem oraz oryginalną, półpłynną konsystencją. Właściwości miodu akacjowego sprawiają, że doskonale sprawdzić się on może jako słodzik, zastępując w kuchni tradycyjny cukier.

MIÓD AKACJOWY – WŁAŚCIWOŚCI LECZNICZE

miód akacjowy zastosowanie

Podczas analizowania właściwości miodu akacjowego wiele osób może poczuć skojarzenia z innymi rodzajami miodów, które są dostępne w kraju. Przede wszystkim stanowi on cenne wsparcie w czasie okresów chorobowych. Miód akacjowy stosowany profilaktycznie, zwłaszcza w czasie jesieni i zimy, mogą uchronić przed przeziębieniem lub grypą. Osoby, które korzystają z tego sposobu potwierdzają, że dostrzegają pozytywne zmiany w swoim organizmie. Nie są to jednak jedyne właściwości, którymi charakteryzuje się ten rodzaj miodu.

MIÓD AKACJOWY – zastosowanie

Według badań naukowców, szczególne znaczenie stanowi działanie przeciwbakteryjne miodu. Dzięki temu z łatwością potrafi on łagodzić ból gardła i wspomagać w innych dolegliwościach. Te właściwości zależą od rodzaju miodu, w przypadku miodu z lipy nie są one tak intensywne jak w przypadku miodu z lipy, jednak wciąż wystarczająco odczuwalne. Dodatkowo, stosowany regularnie pozwoli usprawnić działanie układu pokarmowego i oddechowego, a także może być cennym wsparciem w przypadku problemów dermatologicznych. Z tego właśnie powodu miód akacjowy wykorzystywany jest również w kosmetologii. Jako jeden ze składników maseczek odżywczych, wspomaga nawilżenie nie tylko skóry twarzy, lecz również głowy. Przykładowo, wykorzystać go można również w czasie zimy, kiedy mamy problem z pękającymi ustami. Należy także pamiętać, że tak samo jak miód z lipy, miód akacjowy ma działanie moczopędne, dzięki czemu istnieje pewność, że w ten sposób wspomożemy także nasz układ moczowy, co wpływa na pomoc w infekcjach bakteryjnych. W każdym przypadku trzeba jednak zwrócić uwagę, że sam miód może okazać się niewystarczający, w związku z tym trzeba dbać także o odpowiednią dietę i nawodnienie.

miód akacjowy składMIÓD AKACJOWY – SKŁAD

Unikatowe właściwości i wykorzystanie miodu akacjowego są bez wątpienia zasługą substancji, które wchodzą w jego skład. Przede wszystkim są to węglowodany proste, które dają nam zastrzyk energii i znacznie wzmacniają nasze siły witalne. Jest to szczególnie doceniane przez osoby aktywne i sportowców. Z drugiej strony jednak, osoby, które ze względów zdrowotnych stosują dietę z niskim indeksem glikemicznych muszą konsultować się z lekarzem. Innym bardzo istotnym składnikiem jest również fruktoza, której duża ilość zwiększa kaloryczność miodu, jednak wzmacnia również jego wyjątkowe właściwości. Warto zwrócić też uwagę na izoflawony, które nie tylko wpływają na poprawę samopoczucia i wspierają układ krążenia, lecz również wspomagają proces mineralizacji kości.

Miód akacjowy a cukrzyca

Bardzo istotny jest fakt, że miód akacjowy (jako jeden z nielicznych gatunków) może być używany przez cukrzyków (typu drugiego). Należy jednak zachować szczególną ostrożność, ponieważ bardzo duża ilość fruktozy może okazać się niebezpieczna.

Miód akacjowy jest polecany również w czasie regeneracji, ponieważ pozwala odnowić siły fizyczne i poprawić kondycję psychiczną. Dzięki zawartości cukru owocowego, miód akacjowy jest jednym z najsłodszych miodów.

Miód akacjowy – kolor

miód akacjowy kolor kalorie​Ten rodzaj miodu charakteryzuje się kolorem kremowym lub białym, posiada zapach kwiatów akacji, a w smaku jest bardzo słodki, wręcz mdły.

Miód akacjowy – kalorie

W stu gramach miodu akacjowego zawiera się w przybliżeniu około 80 gram węglowodanów, co przekłada się na niemal 350 kalorii. Z tego powodu osoby, które są na diecie redukcyjnej i dbają o linię nie powinny przesadzać z jego spożywaną ilością.

MIÓD AKACJOWY – CENA

W przypadku tego rodzaju miodu, cena nie jest bardzo dużym ograniczeniem. Litrowy słoik można kupić już za 30 złotych, co w porównaniu do innych nie jest wygórowaną ceną.