12 lipca 2021 Udostępnij

Jakie owoce są niebezpieczne dla figury?

"Ogromna liczba owoców ma dość wysoki indeks hipoglikemiczny. Oznacza to, że nie są one odpowiednie dla tych, którzy obserwują swoją sylwetkę lub próbują schudnąć. Z konsumpcją jakich owoców należy szczególnie uważać?"

Odpowiedź eksperta:

Mango

Mango można zaliczyć do najsmaczniejszych owoców ze względu na wyjątkowy smak, słodycz i soczystość tych owoców. Zawierają one jednak tak dużo cukru (około 25 gramów na 100 gramów produktu), że lepiej unikać ich osobom dbającym o wagę. Mango nie jest odpowiednie dla osób stosujących dietę niskowęglowodanową. Jeśli nie możesz oprzeć się mango, staraj się jeść je z umiarem i łącz je z ananasem i kiwi.

Czereśnie

Trudno sobie wyobrazić początek sezonu letniego bez tych jagód. To właśnie w tym czasie, głodni witamin, rzucamy się na czereśnie, gotowi pożerać je kilogramami. I jest to bardzo nieuzasadnione, ponieważ jedna wiśnia zawiera około 18 gramów cukru, więc owoc ten zdecydowanie nie nadaje się dla osób, które chorują na cukrzycę i dbają o swoją sylwetkę. Do wad czereśni należy fakt, że wywołują wzdęcia i tworzenie się gazów.

Banany

Na trzecim miejscu w naszym rankingu znalazły się banany. O tym, że owoce te są bardzo kaloryczne wiedzą nawet ci, którzy nie pilnują swojej wagi. Banany mają naprawdę dużo cukru, a także skrobię. Dla osób na diecie ten owoc w ogóle nie jest odpowiedni. Nawet sztuczka typu "zjedz to przed 12 w południe" nie pomoże.

Lepiej jest zastąpić banana jabłkiem lub grejpfrutem. Jeśli jednak nadal nie możesz zrezygnować z tego produktu, wybieraj mniej dojrzałe owoce, ponieważ im bardziej dojrzały banan, tym więcej węglowodanów zawiera.

Kokos

Kokos jest dziś wykorzystywany do różnych celów. Niektórzy dekorują desery wiórkami kokosowymi, inni po prostu jedzą owoce. W każdym razie, zanim zapałasz miłością do kokosa, powinnaś wiedzieć, że ten owoc jest jednym z najbardziej kalorycznych, ponieważ zawiera dużo tłuszczu. Dlatego stosuje się go do tłoczonego na zimno oleju nierafinowanego, który może być wykorzystywany zarówno do celów kosmetycznych, jak i do płukania jamy ustnej.

Ayuverda sugeruje płukanie ust olejem rano na czczo, aby pozbyć się nieświeżego oddechu i przewlekłych chorób jamy ustnej i gardła. Olej kokosowy jest idealny do tego celu. Dodatkowym atutem jest wybielanie zębów. Moim zdaniem jest to najbardziej celowe wykorzystanie kokosa, jeśli nie tylko pilnujesz swojej sylwetki, ale również dbasz o swoje zdrowie.

Winogrona

Innym owocem o wysokiej zawartości węglowodanów są winogrona. Winogrona są również przeciwwskazane dla diabetyków i tych, którzy są zdeterminowani, aby schudnąć. Oprócz zawartości cukru, winogrona prowadzą do zaburzeń żołądkowo-jelitowych, wśród których najczęstsze są wzdęcia, gazy i bóle brzucha.

Suszone owoce

Suszone owoce i orzechy są zwykle zalecane jako przekąska między głównymi posiłkami. Suszone owoce są integralną częścią zdrowej diety, ponieważ suszone morele, śliwki, winogrona, jabłka i gruszki zawierają o rząd wielkości więcej składników odżywczych niż ich świeże odpowiedniki. I tu łatwo jest paść ofiarą błędnego przekonania i zamiast schudnąć przytyć, przytyć to znacznie.

Faktem jest, że suszenie wielokrotnie podnosi wartość kaloryczną owoców i dotyczy to nie tylko śliwek i moreli, ale także suszonych jabłek. Dlatego z suszonymi owocami, jeśli decydujemy się na odchudzanie, trzeba być wyjątkowo ostrożnym. W diecie niskowęglowodanowej powinny być one w ogóle zabronione.