15 grudnia 2016 Udostępnij

Miód słonecznikowy - słońce zamknięte w słoiku

Miody są obecnie w Polsce bardzo popularne, zatem konsumentów nic nie jest w stanie już zaskoczyć. Wiele odmian miodu budzi w ludziach uczucia jak zaskoczenia i zaciekawienie. Przedstawiciele tej grupy jest między innymi miód słonecznikowy, należy więc przyjrzeć mu się uważniej i sprawdzić, czy zasługuje on na większą uwagę.

POCHODZENIE MIODU SŁONECZNIKOWEGO

Ze względu na fakt, iż rodzaj miodu słonecznikowego jest wytwarzany przez niewielu pszczelarzy, można domyślać się, że jest on mało spotykany. W celu jego produkcji wykorzystuje się nektar słonecznika, czyli jednorocznej rośliny charakteryzującej się ogromnymi kwiatami. Cechą charakterystyczną tych roślin jest średnica wynosząca około 30 centymetrów oraz to, że obfitują w pyłek. Słoneczniki rosną praktycznie na każdym rodzaju ziemi i nie są wymagające w hodowli, więc można przypuszczać, że miód słonecznikowy zyskał taką popularność w kraju, że jego import nie będzie potrzebny.

miód słonecznikowy zastosowanie

MIÓD SŁONECZNIKOWY – konsystencja

Miód słonecznikowy, który wytwarzany jest z nektaru słonecznika, podobnie jak inne miody przed skrystalizowaniem ma płynną postać. Co ciekawe, po procesie krystalizacji w odróżnieniu od innych rodzajów miodów, odmiana słonecznikowa jest niezwykle miękka i nie sprawia problemów podczas smarowania. Dodatkowo nie dosyć, że łatwo rozpuszcza się w wodzie, to jako krupiec, nie zawiera absolutnie żadnych grudek. Konsumenci zachwycają się jego lekko delikatnym smakiem, dzięki czemu smakuje również dzieciom.

MIÓD SŁONECZNIKOWY – SKŁAD

Warto zwrócić na uwagę nie tylko na przyjemny smak miodu, ale również na jego skład, który jest niezwykle interesujący. Nie składają się na niego jedynie cukry proste jak fruktoza, glukoza z dodatkiem wody, ale również w tak zwane biopierwiastki oraz flawonoidy. Mleczko pszczele i pyłek to jednak najcenniejsze składniki tego produktu.

MIÓD SŁONECZNIKOWY – WŁAŚCIWOŚCI

Przyglądając się bliżej temu produktowi, należy zauważyć, że oprócz znakomitego smaku posiada on wiele prozdrowotnych właściwości dla całego organizmu. Jest on niezwykle przydatny w zmaganiu się z chorobami układu krążenia, wątrobą, oraz chorobami układu oddechowego spowodowanego stanami zapalnymi. Jego niezwykłe właściwości zostały docenione również przez dermatologów, którzy polecają go osobom borykającym się z chorobami skóry. Miód słonecznikowy wpływa pozytywnie na żołądek oraz jelita, więc zalecane jest spożywanie go przez osoby cierpiące na choroby układu pokarmowego. Stanowi on ratunek również dla ludzi, którzy mają niewłaściwy cholesterol, bądź choroby układu krążenia, czy serca, ponieważ podobnie jak inne krupce, miód słonecznikowy ma właściwości antymiażdżycowe poprawiające dotlenienie serca. Świetnie sprawdza się on również w okresie panowania przeziębień i grypy ze względu na właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Miód słonecznikowy wzmacnia również osłabiony chorobą organizm i poprawia ilość potasu. Osoby chorujące na nerki powinny stosować ten krupiec, ze względu na właściwości detoksykacyjne.

słonecznik pszczoła​MIÓD SŁONECZNIKOWY – ZASTOSOWANIE

Miód słonecznikowy możemy wykorzystywać zarówno do pieczenia ciast, jak i przyrządzając zdrowe śniadanie. Zalecane jest spożywanie tego produktu profilaktycznie, nawet dwie-trzy łyżki każdego dnia, zwłaszcza na czczo co dostarczy organizmowi mnóstwo energii potrzebnej do funkcjonowania każdego dnia. Warto mieszkać miód słonecznikowy z innymi produktami jak pyłek pszczeli, czy mleczko pszczele.

Miód słonecznikowy – cena

Ceny miodu słonecznikowego są bardzo zróżnicowane, jednak zazwyczaj za słoik 500 g zapłacimy w granicach 26-34 zł w zależności od dostępności produktu, oraz miejsca, w którym zostanie zakupiony. Jest to więc cena nieco wyższa, niż popularne gatunki miodu, jednak bez wątpienia warto przeznaczyć na ten cel więcej pieniędzy, ze względu na właściwości zdrowotne. Jednak bardzo często miód można znaleźć w gazetkach promocyjnych!

Miód słonecznikowy – gdzie kupić?

Miód słonecznikowy staje się coraz bardziej popularny i co za tym idzie, bardziej dostępny. Osoby zdecydowane na jego zakup powinny poszukać ofert zamieszczonych w sklepach internetowych lub poszukać go w popularnym sklepie ,,Biedronka''. Warto również rozejrzeć się po okolicy w celu znalezienia pobliskiej pasieki i zorientować się, czy miód słonecznikowy jest w niej dostępny. Często można go również spotkać na targach, gdzie sprzedawana jest żywność. 


Nowa gazetka Carrefour już dostępna!