3 grudnia 2020 Udostępnij

10 mitów o piankach oczyszczających: w co wierzyć, a w co nie?

Pianki do mycia mają zarówno wielbicieli jak i nienawidzących. Pierwsze z nich uważają pianki za prawie idealne środki czyszczące, drugie są gotowe przedstawić przynajmniej jedną wadę dla każdej z ich zalet. Zmniejszyć popularność prania piankowego i nie myśleć - wręcz przeciwnie, wzbogacić receptury i wzbogacić składniki "micelarne". Z pasją przesłuchiwaliśmy eksperta medycznego La Roche-Posay, dermatologa Aleksandra Prokofiewa, i udało nam się obalić kilkanaście mitów.

1. Wydajność: Piana jest marnotrawstwem.

Nie zawsze tak jest. Niektóre produkty są bardzo ekonomiczne. Prawdą jest jednak, że przy stosowaniu niektórych pianek czyszczących można zaobserwować szybkie marnowanie produktu. Może to zależeć od częstotliwości korzystania z produktu (np. dwa razy dziennie), a nawet od dozownika. Dozowanie piany odbywa się poprzez naciśnięcie pompy, która uwalnia pewną ilość piany. Zazwyczaj do umycia wystarczy jedno przyciśnięcie, ale niektóre osoby zużywają większą ilość i wtedy produkt może być szybciej zużyty. Przeciętnie jedna butelka pianki wystarcza do regularnego stosowania przez 2 do 6 miesięcy.

2. Suszenie skóry: piana jest dobra dla skóry tłustej

To nie jest do końca prawda. Właściwości każdego produktu są określane przez składniki, które zawiera. Biorąc pod uwagę potrzeby skóry, producenci mogą oferować pianki oczyszczające do różnych typów skóry. Pianki do skóry tłustej zawierają składniki, które mają działanie przeciwzapalne, seboregulujące i keratolityczne. Do tych celów stosuje się kwasy glikolowe, salicylowe i cynkowe. Składniki te mogą dać efekt "wysuszenia", tak pożądany dla posiadaczy skóry tłustej.

3. Oczyszcza "zbyt dobrze" i jest przesuszony: niedobrze dla suchej skóry.

Nieprawda. Funkcja piany polega na oczyszczaniu skóry, usuwaniu makijażu i utrzymaniu ochronnej warstwy hydrolipidowej. Pianki są zalecane jako przeciwwaga dla mydeł, które ze względu na bardziej zasadowe pH mają tendencję do bardzo szybkiego schnięcia. Pianki oczyszczające mają z reguły pH zbliżone do 5,5 pH skóry, a przy produkcji pianek do skóry suchej stosują również składniki nawilżające (są to kwas hialuronowy, ekstrakty roślinne, woda termalna, witamina E, panenol itp.)

4. Zbyt "właściwa" formuła: nie czyści dobrze ciężkiego makijażu

Tak. Do czyszczenia ciężkiego lub wodoodpornego makijażu, pianka może być naprawdę nieodpowiednia, albo trzeba będzie użyć podwójnego prania, co zwiększy zużycie produktu. Bardziej sensowne jest na przykład stosowanie olejku hydrofilowego do wodoodpornego usuwania makijażu, a w drugim kroku użycie pianki czyszczącej.

5. Delikatne oczyszczanie: dobre dla skóry wrażliwej

To prawda, że wszystkie pianki oczyszczające są odpowiednie dla skóry wrażliwej. Należy jednak nadal wybierać pianki przeznaczone specjalnie dla skóry wrażliwej, które w swoim składzie wykorzystują łagodne środki oczyszczające (micele, kokobetaina, kokoglukozyd, poloksamery).

6. Dużo surfaktantów. Dobrze się pieni, a źle dla ciebie.

To wszystko jest względne. Środki powierzchniowo czynne są niezbędne do tworzenia struktury piany, ale są one również stosowane w innych środkach czyszczących. Niektóre, jak siarczan laurylowy, mogą powodować suchość skóry. Dlatego musisz wybrać produkty, które zawierają łagodne składniki zmydlające i rozważyć rodzaj skóry i potrzeby.

7. Neutralny zapach: kompozycja jest bardzo naturalna

To ma sens. Wiele pianek w kompozycji zawiera ekstrakty roślinne i olejki, składniki naturalne - wodę termalną lub glinę. Takie kompozycje mogą być również odpowiednie dla miłośników kosmetyków organicznych.

8. Delikatny skład: pianka jest hipoalergiczna i nie powoduje podrażnień

Jak już wspomniano, pH pianki oczyszczającej jest zbliżone do pH skóry, więc delikatnie oczyszcza i nie narusza ochronnej warstwy hydrolipidowej skóry. A pianki mają skład hipoalergiczny i zawierają składniki, które zapobiegają podrażnieniom skóry i zapewniają jej nawilżenie. Mikelki w micelarnych piankach oczyszczających delikatnie oczyszczają skórę z zanieczyszczeń i są odpowiednie dla osób o skórze wrażliwej.

9. Delikatna konsystencja: najlepiej stosować jako środek czyszczący.

Pianka czyszcząca może być używana oddzielnie lub jako drugi krok. Pianka działa głęboko oczyszczająco na skórę, ale potrzebuje wsparcia, jeśli makijaż jest bardzo złożony lub wodoodporny.

10. Powietrzny: nie nadaje się do stosowania ze środkami czyszczącymi

Dlaczego: Jeśli stosuje się środki do mycia twarzy na mokro, to żel lub pianka ─ są idealnymi pomocnikami w tej manipulacji. Przed użyciem środków oczyszczających należy nałożyć na skórę środek pieniący, a pianka - niezależnie od tego, jak bardzo jest już pienista - będzie do tego idealna.