15 kwietnia 2023 Udostępnij

Rewolucyjne urządzenie przypominające bransoletkę oferuje przełomowe leczenie przewlekłego refluksu kwasu solnego

Nowe urządzenie utrzymuje kwas żołądkowy na swoim miejscu, co jest dobrą wiadomością dla pacjentów z przewlekłym refluksem żołądkowo-przełykowym. Choć nie jest to modne, nowe urządzenie przypominające bransoletkę może pomóc w radzeniu sobie z bolesnymi skutkami choroby refluksowej przełyku, bardziej znanej jako przewlekły refluks żołądkowo-przełykowy lub GERD. Naukowcy z Mayo Clinic na Florydzie opracowali urządzenie zwierające przełyk dla GERD, które radzi sobie z przewlekłym zaburzeniem trawienia bez konieczności stosowania leków. Wyniki badania Mayo Clinic zostały opublikowane w New England Journal of Medicine. Naukowcy wykazali znaczną poprawę u 100 pacjentów testowanych za pomocą urządzenia magnetycznego, które przypomina opaskę na zwieracz przełyku. Pacjenci zgłaszali mniej objawów refluksu i zmniejszenie zapotrzebowania na leki hamujące pompę protonową, które normalnie utrzymują kwas żołądkowy na dystans. "Jest to pierwsza nowa, bezpieczna i skuteczna metoda leczenia choroby refluksowej od 20 lat" - powiedział dr C. Daniel Smith, współautor badania, w komunikacie prasowym. "Urządzenie jest proste, eleganckie i funkcjonalne i daje możliwość pomocy bardzo dużej liczbie pacjentów".

Jak to działa?

Podobnie jak opaska biodrowa do odchudzania, urządzenie przypominające bransoletkę wyposażone w koraliki magnetyczne pasuje do miejsca przecięcia przełyku i żołądka, utrzymując je zamknięte, gdy dana osoba nie je ani nie pije. Kwas żołądkowy, który cofa się do przełyku, może powodować skrajny dyskomfort, nudności i wymioty u osób cierpiących na przewlekły refluks żołądkowy. Gdy mięsień zwieracza jest słaby, kwas może łatwiej przepływać do przełyku, powodując ból i pieczenie. Nowe urządzenie zatrzymuje ten wsteczny przepływ, zanim się rozpocznie.

Co to oznacza dla zdrowia przewodu pokarmowego?

Wiele obecnych metod leczenia choroby refluksowej przełyku nie dociera do źródła problemu, a zatem zapewniają jedynie tymczasowe rozwiązanie. Nowe urządzenie może zapewnić pacjentom skuteczniejsze i trwalsze rezultaty. Technologia wymaga jeszcze dopracowania - urządzenie zostało usunięte z powodu działań niepożądanych u kilku pacjentów biorących udział w badaniu - ale po pewnym dopracowaniu bransoletka na przełyk będzie oferować zupełnie nowy rodzaj leczenia osobom cierpiącym na GERD. "W przeszłości jedynymi opcjami leczenia były środki zmniejszające wydzielanie kwasu lub operacja" - powiedział Smith. "Środki hamujące wydzielanie kwasu nie działają bezpośrednio na niewydolną zastawkę, pozostawiając pacjentów z uporczywymi objawami; operacja może prowadzić do niepokojących skutków ubocznych w postaci wzdęć i niezdolności do wymiotów u 20 procent pacjentów. Te skutki uboczne występowały rzadko w przypadku tego nowego urządzenia." Jakie są objawy refluksu żołądkowo-przełykowego? Choroba refluksowa przełyku (GERD) może powodować: nudności wymioty wzdęcia kaszel niestrawność ból gardła trudności w połykaniu.

Jak mogę radzić sobie z chorobą refluksową przełyku?

Ponieważ augmentacja zwieracza przełyku może być nadal uważana za ostateczność dla wielu osób, dostępnych jest wiele innych metod leczenia:Stosuj inhibitory pompy protonowej lub blokery H2, aby kontrolować ilość kwasu w żołądku. Unikanie kwaśnych pokarmów, takich jak owoce cytrusowe i ocet. Unikanie leków, które mogą osłabiać zwieracz lub zaburzać wyściółkę przełyku, w tym aspiryny i ibuprofenu.