1 grudnia 2021 Udostępnij

5 rzeczy, których nie powinnaś robić podczas menstruacji (i dlaczego)

Jesteśmy pewni, że myślisz, że wiesz wszystko o menstruacji. Ale postaramy się obalić najbardziej zakorzenione mity na temat znanych zahamowań i przyjrzymy się pięciu rzeczom, których naprawdę nie powinnaś robić, gdy masz okres.

Nie uprawiaj seksu bez zabezpieczenia

Twierdzenie, że menstruacja chroni przed ciążą jest czystym mitem, a oto dlaczego. Po pierwsze, niektóre kobiety mogą doświadczać krwawienia w momencie, gdy co miesiąc z ich jajnika uwalniana jest komórka jajowa (jest to tzw. owulacja). Mylą tę wydzielinę z miesiączką. Ale podczas owulacji płodność kobiety osiąga szczyt. Jeśli więc uprawiasz seks w tym czasie, szansa na zajście w ciążę tylko wzrasta.

Po drugie, owulacja jest możliwa przed zakończeniem miesiączki lub przez kilka dni po ustaniu krwawienia. Ponieważ plemniki mogą pozostawać w twoim ciele nawet przez 3 dni, uprawianie seksu podczas miesiączki może doprowadzić do poczęcia. Jeśli nie planujesz ciąży, zawsze stosuj antykoncepcję - niezależnie od tego, jaki jest dzień miesiąca (przeczytaj też: "Reakcja obronna: przewodnik po nowych metodach antykoncepcyjnych i nie tylko").

Inny aspekt tego zakazu jest taki. W rzeczywistości, uprawianie seksu podczas menstruacji jest w porządku. Istnieją jednak badania, które wykazały zwiększone ryzyko zarażenia się chorobami przenoszonymi drogą płciową właśnie w tym okresie. Nie zapominaj więc o używaniu prezerwatywy, jeśli nie jesteś pewna statusu STI swojego partnera, ponieważ szanse na zarażenie się chorobą przenoszoną drogą płciową są bardzo wysokie o tej porze miesiąca.

Nie używaj produktów higienicznych dłużej niż zaleca producent.

Bardzo ważne jest, aby regularnie zmieniać produkty higieniczne. Jeśli używasz tamponów, powinnaś je zmieniać co cztery do sześciu godzin. Jest to ważny krok w zapobieganiu zespołowi wstrząsu toksycznego.

Nie należy stosować douches jako środka higienicznego

Irygacja (płukanie pochwy w celach leczniczych) podczas miesiączki może zaburzyć florę bakteryjną pochwy, zwiększając ryzyko infekcji. Stosowanie mydeł, sprayów lub kremów zawierających składniki zapachowe może również powodować podrażnienia pochwy i należy ich unikać. Jeśli czujesz nieprzyjemny zapach z pochwy, może to być oznaką bakteryjnej waginozy. W takim przypadku należy skonsultować się z ginekologiem.

Zaprzestanie energicznych ćwiczeń fizycznych

Oczywiście, nie mówimy tu o zwykłych treningach. Ale jeśli chcesz na przykład przebiec maraton, wybierz czas, który jest bardziej komfortowy dla Twojego organizmu.

Anuluj wszelkie zabiegi kosmetyczne (depilacja woskiem, zastrzyki lub zabiegi maszynowe).

Obniżenie poziomu estrogenu podczas menstruacji sprawia, że Twoje ciało jest bardziej wrażliwe na ból. Dlatego też podczas okresu powinnaś unikać depilacji woskiem, iniekcji i maszynowych zabiegów upiększających.