9 marca 2023 Udostępnij

Storczyki - jak pielęgnować, podlewać i przesadzać storczyki?

Storczyki są pięknymi i popularnymi roślinami doniczkowymi, które mogą cieszyć nas swoimi kwiatami przez wiele miesięcy. Aby jednak storczyki dobrze rosły i kwitły, trzeba znać kilka podstawowych zasad ich pielęgnacji. 

 

**Storczyki - jak pielęgnować, podlewać i przesadzać storczyki?**

Storczyk potrzebuje dużo rozproszonego światła. Postaw go na parapecie wschodniego lub zachodniego okna. Unikaj bezpośredniego nasłonecznienia, które może spowodować oparzenia liści. Jeśli masz storczyka z rodzaju Dendrobium, możesz wystawić go na słońce tylko rano lub wieczorem⁹.

 

Korzenie storczyka muszą mieć dostęp do światła i powietrza. Dlatego najlepiej używać przezroczystych doniczek z otworami drenażowymi⁷. Możesz też wybrać osłonki plastikowe lub ceramiczne, ale pamiętaj o sprawdzeniu stanu korzeni co jakiś czas.

 

Storczyki lubią wilgotne powietrze. Zbyt suche powietrze może powodować zasychanie końcówek liści i pędów kwiatowych. Aby zapewnić odpowiednią wilgotność powietrza, możesz spryskiwać rośliny wodą destylowaną lub odstaloną⁷. Możesz też postawić doniczkę na podstawce z żwirkiem i wodą, ale uważaj, aby korzenie nie dotykały wody.

 

Właściwe podlewanie storczyków to połowa sukcesu przy pielęgnacji tych kwiatów. W naturze wody dostarczają storczykom krótkie, ale intensywne tropikalne deszcze⁸. Potem szybko suszy je słońce. Dlatego w domu należy podlewać storczyki rzadko, ale obficie⁷. Najlepiej zanurzyć całą doniczkę w wiadrze z wodą na kilka minut i potem dobrze odczekać⁸. Nie zostawiaj wody w podstawce ani nie polewaj liści ani pędów kwiatowych.

 

Nawożenie storczyków jest ważne dla ich wzrostu i kwitnienia. Storczyki potrzebują nawozów specjalnie do nich przeznaczonych⁷. Nawozy te mają odpowiednio niskie stężenie soli mineralnych i zawierają wszystkie niezbędne składniki pokarmowe dla tych roślin⁸. Nawożenie stosuje się raz na dwa tygodnie od marca do października⁷. Należy rozcieńczać nawóz według instrukcji na opakowaniu i podawać go po uprzednim podlaniu rośliny.

 

Przesadzanie storczyków jest konieczne co 2-3 lata lub gdy korzenie nie mieszczą się już w doniczce⁷. Przesadzanie wykonuje się najlepiej po przekwitnięciu rośliny⁸. Należy ostrożnie wyjąć roślinę z doniczki i oczyścić korzenie ze starego podłoża. Usuń uszkodzone lub zgniłe części rośliny nożyczkami dezynfekowanymi alkoholem^[8^]. Wybierz nową doniczkę o średnicy większej o 2-3 cm od poprzedniej^[7^].

 

Źródło:, 9.03.2023(1) Storczyki - jak pielęgnować, podlewać i przesadzać storczyki?. https://polki.pl/dom/porady-domowe,jak-pielegnowac-storczyki-6-praktycznych-porad,10007402,artykul.html Data uzyskania dostępu 9.03.2023.

(2) Storczyki - jak pielęgnować, podlewać i przesadzać storczyki?. https://bing.com/search?q=storyki+piel%c4%99gnacja Data uzyskania dostępu 9.03.2023.

(3) Pielęgnacja storczyka po przekwitnięciu - porady praktyczne. https://fajnyogrod.pl/porady/pielegnacja-storczyka-po-przekwitnieciu-porady-praktyczne/ Data uzyskania dostępu 9.03.2023.

(4) Toy Story: Prehistoria Dubbing PL - CDA. https://www.cda.pl/video/24713960 Data uzyskania dostępu 9.03.2023.

(5) Wołyń - Staryki. https://wolynskie.pl/miejsca-s/staryki-09.html Data uzyskania dostępu 9.03.2023.

(6) Ania – opowiadanie – Opowi.pl. https://www.opowi.pl/ania-a27536/ Data uzyskania dostępu 9.03.2023.

(7) Cytaty o roślinach – 30 najpiękniejszych cytatów o ... - Mydłoteka. https://www.mydloteka.pl/cytaty-o-roslinach-30-najpiekniejszych-cytatow-o-kwiatach-i-ogrodach/ Data uzyskania dostępu 9.03.2023.

(8) ROŚLINY - SuperKid. https://www.superkid.pl/rosliny Data uzyskania dostępu 9.03.2023.

(9) Rośliny – Wikipedia, wolna encyklopedia. https://pl.wikipedia.org/wiki/Ro%C5%9Bliny Data uzyskania dostępu 9.03.2023.

(10) Jak pielęgnować storczyki, by kwitły jak szalone? - gazetapl. https://czterykaty.pl/inspiracje/7,153170,22116617,jak-pielegnowac-storczyki-by-kwitly-jak-szalone.html Data uzyskania dostępu 9.03.2023.

(11) Jak pielęgnować storczyki w domu - najważniejsze zasady - OnetKobieta. https://kobieta.onet.pl/dom/storczyki-jak-pielegnowac-podlewac-i-dbac-o-kwiaty-uprawa-w-domu/vrprkvt Data uzyskania dostępu 9.03.2023.