22 lipca 2022 Udostępnij

Jak chronić skórę przed słońcem: porady kosmetyczki

Olga Ganelina, dermatolog i dyrektor medyczny La Roche-Posay, Inneov, SkinCeuticals, opowiedziała nam jak chronić skórę przed promieniami UV i dobrać odpowiedni SPF do koloru skóry.

Wybierając filtr przeciwsłoneczny, musisz wziąć pod uwagę wszystko - od typu skóry po szerokość geograficzną, w której planujesz wakacje.

Dla miasta na północy powinien wystarczyć krem BB, np. Hydreane BB Creme, La Roche-Posay, który ma filtry SPF 20, aby zapewnić niezbędną ochronę. Natomiast na plażę warto wybrać produkt o poziomie ochrony dopasowanym do swojego fototypu. Im jaśniejsza skóra, tym wyższy współczynnik SPF. SPF 30 to minimum. Ale nikt nie da Ci gwarancji, że produkt natychmiast zadziała, jeśli zaaplikujesz go bezpośrednio na plażę, nie dając czasu na równomierne rozprowadzenie i właściwe wchłonięcie. Lepiej zrobić to przed wyjściem z pokoju hotelowego. Reszta jest oczywista - trzeba chować się przed słońcem w południe, ponownie nakładać krem po każdej kąpieli i chronić skórę przez cały urlop, a nie tylko przez kilka pierwszych dni.

Krem do opalania dla skóry wrażliwej powinien być pozbawiony parabenów i substancji zapachowychObecność skrótu PPD na opakowaniu to kolejny punkt przemawiający za kremem do opalania.

Znany SPF oznacza stopień ochrony przed promieniami ultrafioletowymi-B (UVB), które powodują oparzenia słoneczne. Mniej znany PPD wskazuje poziom ochrony przed promieniami ultrafioletowymi A (UVA): przenikają one do głębszych warstw skóry i powodują przedwczesne starzenie się skóry, które mogą skorygować tylko kremy przeciwstarzeniowe. Produkty zawierające jedynie filtry SPF nie zapewniają żadnej ochrony przed promieniami typu A, których skutki nie są widoczne od razu. Będziesz się opalać w pełni bezpiecznie. Ale pomimo tego, że skóra nie czerwieni się i nie pali, narażasz swoje ciało na ryzyko fotostarzenia. Czytaj opakowanie - obecność filtrów PPD lub UVA to konieczność. Przy okazji dermatolodzy ogłosili niedawno, że produkty z tymi etykietami można stosować nie tylko latem, ponieważ są to filtry przeciwsłoneczne, które spowalniają starzenie się skóry.

Filtry chemiczne mogą powodować reakcję, ale bez nich nie uzyskasz pełnej ochrony UVA.

Te naturalne (ekrany mineralne) chronią skórę jedynie przed szkodliwym promieniowaniem UVB, natomiast filtry chemiczne zapewniają ochronę UVA. Ponieważ ochrona przed oboma tymi rodzajami światła jest niezbędna, konieczne jest stosowanie filtrów chemicznych. I tak, zbyt wiele z nich może powodować reakcje alergiczne, więc trzeba zachować rozsądną równowagę. Szukaj kremów oznaczonych jako "do skóry wrażliwej". Oznacza to, że producent zmniejszył stężenie filtrów chemicznych, nie obniżając skuteczności ich ochrony. Wszystkie preparaty Anthelios, La Roche-Posay, są oznaczone jako takie.