31 marca 2017 Udostępnij

Miód Manuka - poznaj jego właściwości

Lidl nowa gazetka Zobacz nasze ceny!

Z pewnością wiele osób, choćby przypadkiem, słyszało już o miodach Manuka oraz o tym, iż mają one niezwykle korzystny wpływ na nasze zdrowie. Prawdą jest jednak również to, że te naturalne produkty spożywcze wzbudzają różnego rodzaju wątpliwości. Czy słusznie? Aby się o tym przekonać należy dowiedzieć się czegoś więcej na temat ich właściwości oraz sposobów ich stosowania.

Co to jest miód manuka?

Decydując się na zakup tego dość wyjątkowego miodu prosto z Nowej Zelandii, należy zwracać uwagę na to czy dostajemy faktycznie to za co płacimy. Wielu producentów próbuje bowiem skorzystać na dużej popularności tego produktu, przez co nazwa miód Manuka, bywa nadużywana.

A co charakteryzuje prawdziwe miody Manuka? Przede wszystkim musimy pamiętać, iż są to miody jednorodne, które pochodzą z krzewów Manuka rosnących właśnie w Nowej Zelandii. Miody te można produkować tylko i wyłącznie w określonym czasie w roku, gdy krzewy Manuka kwitną. Mają one dość specyficzny zapach oraz smak, który zdaje się być odrobinę gorzki.

miód manuka właściwości

Miód manuka - właściwości

Charakterystyczny smak to z pewnością jedna z zalet miodów Manuka, na którą zwracają uwagę osoby wybierające ten produkt. Nie jest to jednak ich najważniejszy walor, gdyż nade wszystko, stały się one popularne dzięki swoim właściwościom zdrowotnym.

Warto chociażby wspomnieć o tym, iż opisywane miody wykazują działanie antyseptyczne oraz wzmacniające. Ich spożywanie wpływa na znaczące ograniczenie możliwości rozwoju wielu szkodliwych dla nas drobnoustrojów. Ważne jest także to, że możemy przebierać w miodach o różnym stężeniu MGO, który jest w tym przypadku najbardziej istotnym ze składników miodów Manuka. Znajdziemy zatem zarówno produkty o silnych oraz nieco słabszych właściwościach antybakteryjnych.

Oprócz tego, miody Manuka wykazują także działanie przeciwwirusowe oraz przeciwzapalne. A za ich systematycznym spożywaniem przemawia również fakt, iż mogą nam one pomóc w walce z grzybami, które są niemałym zagrożeniem dla naszych organizmów.

Miód manuka – działanie

Miody Manuka wspierają nasz układ pokarmowy, dzięki czemu działa on prawidłowo. Oprócz tego, pozytywnie wpływają na florę bakteryjną jelit i wspierają nasz organizm w wyleczeniu refluksu, wrzodów żołądka czy zespołu jelita nadwrażliwego. Miody te przyczyniają się też do pięknego wyglądu naszej skóry, wspierają walkę z trądzikiem i sprawiają, że zmiany skórne powstałe w wyniku półpaśca czy odleżyn szybciej się goją. Zawarte w miodach składniki zwalczają też chorobotwórcze bakterie i przyśpieszają leczenie wszelkich chorób gardła.

miód manuka zastosowanie

Miód manuka - zastosowanie

Miody Manuka wpływają na nasz organizm na wiele różnych sposobów, stąd często pojawia się pytanie czy istnieją jakieś zasady dotyczące ich spożywania. Nie powinniśmy się jednak obawiać, ponieważ mimo swoich właściwości, miody te są zwykłym produktem spożywczym, a nie lekiem, dlatego nie musimy się przejmować jakimikolwiek ograniczeniami, jeśli chodzi o ich spożycie.

Większość osób decyduje się na przyjmowanie około dwóch albo trzech łyżeczek miodu przed śniadaniem. Jeśli jednak mamy na to ochotę, możemy też podzielić sobie taką dawkę na dwie części, przyjmowane rano i wieczorem, na jakieś 20 minut przed posiłkiem. W przypadku, gdy miód chcemy podać dziecku, możemy rozpuścić go w wodzie lub innym napoju. Pamiętajmy jednak, aby jego temperatura nie była wyższa niż 40 stopni Celsjusza.

Miód manuka na trądzik

Jak już wspomniano, miód Manuka świetnie wpływa na naszą skórę, a dodatkowo pomaga nam radzić sobie z trądzikiem. Zawarty w nim methylglyoxal pozytywnie oddziałuje na naszą cerę i pomaga nam o nią dbać. Dlatego też, wiele osób nakłada miód na twarz jako maseczkę, lub dodaje go do kosmetyków domowej roboty. Świetnym pomysłem jest chociażby stworzenie naturalnego peelingu do skóry, składającego się z miodu, mielonych migdałów, płatków owsianych i soku z cytryny. Taką mieszankę wystarczy wmasować w skórę, aby została ona delikatnie, ale skutecznie oczyszczona. Jeśli jednak zamierzamy nałożyć na twarz sam miód, pamiętajmy, aby przedtem dokładnie ją umyć.

Oczywiście należy podkreślić, że sam miód nie wystarczy, aby zwalczyć trądzik. Konieczne jest też wprowadzenie zdrowej diety.

miód manuka cena

Miód manuka dla dzieci

W związku z tym, że miody Manuka są całkowicie naturalnymi produktami, bez jakichkolwiek przeszkód mogą je spożywać również dzieci. Ograniczeniem w tym przypadku może być jedynie alergia na produkty pochodzenia pszczelego. Warto jednak pamiętać, że według zaleceń ustalonych przez organizację WHO, miodu nie należy podawać dzieciom, które nie skończyły pierwszego roku życia.

Miód manuka - cena

To ile zapłacimy za miód Manuka jest uzależnione od dwóch najważniejszych kwestii. Chodzi tutaj przede wszystkim o to jak duże opakowanie zdecydujemy się nabyć oraz jakie jest stężenie zawartego w miodzie methylglyoxalu. Miody, w których stężenie MGO wynosi 30+ mogą kosztować około 50 złotych za 250 gram. Stężenie to może jednak wynosić od 100+, przez 250+ i 400+, aż do 550+. W tym ostatnim przypadku za opakowanie o pojemności 250 gram zapłacimy już ponad 200 złotych.